Ուկրաինական պատերազմի թեժացմանը զուգընթաց բավականին ակտիվացան Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների, արտգործնախարարների հանդիպումները։ Հաջորդ հանդիպումը ենթադրվում է օգոստոսին, ինչպես Փաշինյանը, Ալիևը և Միշելը պայմանավորվել են Բրյուսելում երկու ամիս առաջ։ Պատերազմից հետո առաջին անգամ շաբաթ օրը դեմ առ դեմ Թբիլիոսում հանդիպեցին ՀՀ-ի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանը և Ջեյհուն Բայրամովը։ 44-օրյա պատերազմից անմիջապես հետո Բաքուն խոսել է Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու մասին։ Բաքուն հրապարակել է իր 5 առաջարկները, Երևանը՝ իր 6-ը։ Ո՞ւր են տանում այս պրոցեսները։ Արդյո՞ք կսկսվեն խաղաղության բանակցություններ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, ի՞նչ սկզբունքների շուրջ, ո՞ւմ միջնորդությամբ։ Արդյո՞ք պետք է կնքել խաղաղության պայմանագիր՝ ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը, թե՞ այդ հարցը շրջանցելով էլ է հնարավոր հասնել երկարատև խաղաղության։
Factor TV-ի տաղավարում հրավիրել ենք բանավեճ այս թեմայով, որին մասնակցում են Հայ Կառուցողական կուսակցության ղեկավար, քաղաքագետ  Անդրիաս Ղուկասյանը, քաղաքագետ Տիգրան Գրիգորյանը, «Օրբելի» կենտրոնի փորձագետ Ջոնի Մելիքյանը, քաղաքագետ, քաղաքական գիտությունների թեկնածու Գուրգեն Սիմոնյանը և ադրբեջանագետ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Տաթևիկ Հայրապետյանը։