Այսօր հայտնի դարձավ, որ ԱԱԾ-ն բերման է ենթարկել ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի անդամ, «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերության տնօրեն Բագրատ Եսայանին։ Նրա փաստաբան Վահե Եփրիկյանը Factor.am-ին ասաց, որ բերման ենթարկելու պատճառը 1․8 ամիս առաջ հարուցված քրեական գործն է, Եսայանն այս պահին ունի ձերբակալվածի կարգավիճակ։ Քրեական գործը վերաբերում է ՔՕ 225 հոդվածի 2-րդ մասին՝ Զանգվածային անկարգությունների ժամանակ դրանց մասնակցի կողմից բռնություն գործադրելը, ջարդ կամ հրկիզում իրականացնելը, գույք ոչնչացնելը կամ վնասելը, հրազեն, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր գործադրելը կամ իշխանության ներկայացուցչին զինված դիմադրելը և 164 հոդվածի 1-ին մասին՝ լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը կամ նրան տեղեկություններ տարածելուն կամ տարածելուց հրաժարվելուն հարկադրելը։
«Պարոն Եսայանին բերման են ենթարկել աշխատավայրից, առանց որևէ պատճառաբանության, որովհետև, ըստ էության, ծանուցում էլ չեն ուղարկել և պարոն Եսայանը տեղյակ չի եղել, որ կա անհրաժեշտություն ինչ-որ քննչական գործողության մասնակցելու։ Ձերբակալման արձանագրության մեջ նշել են, որ ձերբակալում են կալանավորման միջնորդություն  ներկայացնելու համար և մեղադրանք են առաջադրելու։ Մենք կներակայանանք կալանավորման քննության դատական նիստին, միաժամանակ պարոն Եսայանին ձերբակալելը կբողոքարկենք այդ դատական նիստում, որովհետև սա որակում եմ որպես քաղաքական հետապնդում»,- ասաց Եփրիկյանը։
Բագրատ Եսայանը տեղափոխվել է Երևանի ձերբակալվածների պահման վայր։