Քրեական և սկանդալային անցյալ ունեցող Արկադի Փելեշյանին, որն առավել հայտնի է «Ակա» մականվամբ, այսօր Նիկոլ Փաշինյանը նշանակեց Վանաձորի քաղաքապետի պաշտոնակատար: Փելեշյանի հարուստ քրեական անցյալը սկսվում է 2008 թվականից: Ըստ դատական տեղեկատվական համակարգի՝ Փելեշյանը շուրջ 15 տարի առաջ հարբած վիճակում մուտք էր գործել վանաձորյան խանութներից մեկը, քաշքշել խանութի աշխատակիցներին, բարձրաձայն սեռական բնույթի հայհոյանքներ հնչեցրել և ջարդել խանութում վաճառվող ալկոհոլային խմիչքների շշերը:
2016 թվականին Վանաձորի ՏԻՄ ընտրություններից ընդամենը երկու օր անց էլ Փելեշյանը ծեծել էր տեղի Ավետարանական հավատքի քրիստոնեական եկեղեցու հոգևոր առաջնորդ Ռաֆայել Գրիգորյանին: Բռնությունն ուղեկցվել էր սեռական բնույթի հայհոյանքներով։ Գրիգորյանը պատմել էր, որ Արկադի Փելեշյանը դաժան ծեծի ենթարկելով՝ վրեժխնդիր է եղել ընտրությունների ժամանակ իրեն չսատարելու և իր օգտին չքվեարկելու համար: Արկադի Փելեշյանն իր արարքի համար այդպես էլ քրեական պատասխանատվության չի ենթարկվել: Հարուցված քրեական գործը կարճվել է, քանի որ տուժողը հետ է վերցրել բողոքը։
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանը, որը 2018-ին փողոց էր դուրս եկել՝ կրիմինալը, կոռուպցիան և անարդարությունը մերժելու, այսօր Նիկոլ Փաշինյանի որոշմանը քաղաքական գնահատական տալու անհրաժեշտություն չի տեսնում:
Ինչպե՞ս է ստացվում, որ Նիկոլ Փաշինյանն իր իսկ կողմից մերժելի երևույթների կրողին պաշտոն է տալիս․ Գյումրիի ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը սա անհաջող և անընդունելի որոշում է համարում:
Փաշինյանի հետ ազգակցական կապեր ունեցող պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանը, մինչդեռ, որպես հակադարձում ներկայացնում է այն փաստարկը, որ Արկադի Փելեշյանի մասնակցությամբ քրեական սկանդալները տեղի են ունեցել Սերժ Սարգսյանի իշխանության օրոք:
Լևոն Բարսեղյանը ՔՊ-ական պատգամավորի բացատրությունը, թե նախկինների օրոք են տեղի ունեցել քրեական պատմությունները, տեղին չի համարում: Բարսեղյանը հիշում է նաև Փելեշյանի քաղաքական ճամբարափոխությունը: Հիշեցնենք՝ նա Վանաձորի քաղաքապետի պաշտոնին հավակնել էր նաև 2016 թվականին՝ առաջադրվելով Արթուր Բաղդասարյանի ղեկավարած «Հայկական վերածնունդ» կուսակցությունով: Բավարար քվեներ չստանալու հետևանքով ընտրություններից հետո ՀՎԿ-ն, ԲՀԿ-ն և ԼՀԿ-ն պայմանավորվածություն էին ձեռք բերել՝ քաղաքապետի պաշտոնում ընտրել Քրիստ Մարուքյանին, սակայն Փելեշյանը, խախտելով պայմանավորվածությունը, համագործակցեց ՀՀԿ-ի հետ՝ նշանակվելով փոխքաղաքապետ:
Արկադի Փելեշյանը 2021 թվականին տեղի ունեցած Վանաձորի ՏԻՄ ընտրությունների ընթացքում 4․810 քվե էր ստացել՝ չկարողանալով ձևավորել իշխանություն: Մամուլում շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ նա մտերիմ է ԱԱԾ տնօրեն Արմեն Աբազյանի հետ: Անձամբ Փելեշյանից մեկնաբանություն ստանալ չհաջողվեց․ նա մեր զանգերն անպատասխան թողեց: