«Այս ընթացքում քաղաքական իրավիճակը փոխվեց, փոխվեց հասարակությունը, եթե մինչև այդ հասարակությունն ամբողջովին հուսահատվել էր և, կարելի է ասել, վերածվել էր ընդամենը բնակչության, որն այլևս չէր հավատում, որ այս երկրում ընդհանրապես հնարավոր է ինչ-որ բան փոխել, ցանկացած ճանապարհով՝ «Սասնա ծռերը» զենքով փորձեցին իրավիճակ փոխել, բայց փորձը ցույց տվեց, որ զենքով հնարավոր չէ, և պայքարի միակ ձևը մնացել էր արտագաղթը, բայց ապրիլի առաջին կեսին շատ գրագետ քաղաքականություն բանեցվեց՝ քաղաքական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ, ու իրականցվեց խաղաղ անհնազանդություն»,- Factor.am-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց քաղաքական և ընտրական տեխնոլոգիաների փորձագետ Արմեն Բադալյանը։
Բադալյանի խոսքով՝ շարժման թիկունքում կանգնած է հասարակությունը և ՀՀԿ-ն հասկացավ, որ այս պահի դրությամբ չի կարող նրանց դեմ դուրս գալ։ Փորձագետը կարևորում է շարժման ընթացքում ԶԼՄ-ի ունեցած դերը․ «Շարժումն ունեցավ բավականին հզոր մեդիա ուղեկցում, սա միայն լուսաբանում չէր, սա մեդիաուղեկցում էր»։