Երևանի մի շարք պատմական շենքերի հարցում քաղաքաշինական ծրագրի իրականացման շահը գերակա է օտարվող սեփականության տերերի շահերի նկատմամբ։ Նման որոշում է ընդունվել այսօր կառավարության հերթական նիստում` ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի առաջարկով։
Մեկնաբանելով որոշման անհրաժեշտությունը` Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Արմեն Ղուլարյանը նշեց, որ սեփականատերերի շահերի գերակայության դեպքում Երևանի կենտրոնից կվերանային մի շարք հուշարձան-շենքեր։
Կառավարության ընդունած որոշմամբ` այս ամենը տեղի չի ունենա, փոխարենը հուշարձան– շեքերը կվերագնահատվեն, Երևանի քաղաքապետարանն էլ հանդես կգա այդ շենքերի պահպանմանը միտված նոր առաջարկով։
«Նման պատմամշակութային շենքերի քանդումը, ձևափոխումն ու տեղափոխումն ընդհանուր առմամբ մեր կառավարության համար ընդունելի չէ»,-նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը` պարզաբանելով, որ որոշման մեջ ներառված շենքերը հայտնի «Դոլմամա» ռեստորանին պատկանող շենքերն են։