Պետք է խոսենք ոչ թե անցյալի, այլ այսօրվա ու վաղվա մասին: Այսօր ընտրողը խնդիր ունի ոչ թե խճճվել անցյալի թավուտներում, այլ հասկանալու, թե ինչ է սպասվում մեզ այսօր և վաղը: Այս մասին «Սահմանային ճգնաժամ և անվտանգության սպառնալիքներ. ի՞նչ են առաջարկում քաղաքական ուժերը» թեմայով քննարկման ժամանակ նշեց «Հանրապետություն» կուսակցության անդամ Անահիտ Ադամյանը:
«Խոսելով ՀՀ բանակի վերազինման մասին՝ ես կասկածում եմ, որ Ռուսաստանն ի զորու է ապահովել ՀՀ բանակին 5-րդ սերնդի պատերազմի զինատեսակներով: Մեզ համար դա չափազանց կարևոր է: Մեր պարտությունը հայ զինվորի պարտությունը չէր, հայ զինվորը հաղթել է, պարտվել է մեր ռազմավարությունը, մեր տեխնիկան, իսկ մեր տեխնիկան ռուսական բանակի տեխնիկան էր»,- նշեց Ադամյանը՝ ընդգծելով, անհրաժեշտ է գոնե Սյունիքում տեղակայել ԱԹՍ-ներ, ինչը կկասեցներ ադրբեջանցիների մուտքը Սյունիք: