Վրաստանի իշխանությունները հունիսի 1-ից կբացեն երկրի ցամաքային սահմանները։ Սույն որոշումն ընդունվել է COVID-19- ի դեմ պայքարի համակարգող շտաբի նիստից հետո, գրում է Sputnik-ի վրացական ծառայությունը:
Վրաստանի ցամաքային սահմանները փակ են 2020 թվականի մարտից ՝ կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով: «Միջգերատեսչական համակարգող խորհուրդը որոշեց բացել ցամաքային սահմանները, որն ուժի մեկ կմտնի հունիսի 1-ից», – ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է կորոնավիրուսի դեմ պայքարի միջգերատեսչական համակարգող խորհրդի գործառնական շտաբի պետ Գեորգի Գիբրաձեն:
Վրաստանի սահմանը հնարավոր կլինի հատել COVID-19- ի դեմ պատվաստումների ամբողջական ընթացքը հավաստող փաստաթղթով կամ ժամանումից առաջ վերջին 72 ժամվա ընթացքում կատարված բացասական ՊՇՌ թեստով:
«Այս դեպքում նրանք, ովքեր Վրաստան կգան ՊՇՌ թեստով, հաջորդ 72 ժամվա ընթացքում պարտավոր կլինեն կատարել երկրորդ ՊՇՌ թեստը», – հայտնել է Գիբրաձեն:
Նա նաև խորհուրդ է տվել, որ բոլոր օտարերկրյա այցելուները իրենց մոտ ունենան բժշկական ապահովագրություն, որը, անհրաժեշտության դեպքում, կծածկի կորոնավիրուսային վարակի բուժման ծախսերը: