Կարևոր Է պահպանել մեր ծեսերը, դիցաբանությունը, լեգենդներն ու երգերը. տիկին Նունե Սարգսյանը հանդիպել է երաժշտագետ Հասմիկ Բաղրամյանի հետ
Հանրապետության նախագահի տիկինը՝ Նունե Սարգսյանը «Երևան, իմ սեր» հիմնադրամում հյուրընկալել է «Ավանդական տոների վերածնունդ» կրթամշակութային հասարակական կազմակերպության նախագահ, «Տոնացույց» ժողովրդական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, երաժշտագետ Հասմիկ Բաղրամյանին:
Հասմիկ Բաղրամյանն ավելի քան 20 տարի զբաղվում է հայկական ժողովրդական տոների, երգերի ու ծեսերի վերականգման աշխատանքներով, ինչպես նաև փորձում է աշխարհին ներկայացնել հայկական մշակույթն ու սովորույթները:
Նա տիկին Նունե Սարգսյանին պատմել է իր գործունեության մասին՝ նշելով, որ իր առաքելությունն է համարում վերագտնել այն ավանդույթները և ծեսերը, որոնք մոռացված են, և դրանք փոխանցել կրտսեր սերնդին: «Հայկական երգերի, պարերի, հեքիաթների, խաղերի միջոցով 3-14 տարեկան երեխաների մեջ սերմանում ենք սերը հայրենիքի, մեր ավանդույթների նկատմամբ, և այսօր նրանք ուր էլ գնան, ինչով էլ զբաղվեն, իրենց մեջ միշտ կունենան հայկականը, բարին և լուսավորը»,-ասել է Հասմիկ Բաղրամյանը:
Տիկին Նունե Սարգսյանը կարևորելով հայկական ավանդույթների պահպանումը և այն հաջորդ սերունդներին փոխանցելը, ողջունել է Հասմիկ Բաղրամյանի գործունեությունը:
«Կարևոր է, որ մեր ժողովրդի ավանդույթները, սովորույթներն ու ծեսերը մոռացության չմատնվեն ու փոխանցվեն կրտսեր սերնդին։ Իմանալով մեր ավանդույթները, դիցաբանությունը, հայ ժողովրդի պատմությունը, մենք պահպանում ենք մեր ինքնությունն ու յուրահատկությունը: Անցյալի մեր հարուստ ժառանգությունը կարևոր հիմք կլինի մեր փոքրիկների համար՝ կառուցելու իրենց լուսավոր ապագան»,-ասել է Նունե Սարգսյանը:
Նա ավելացրել է, որ «Երևան, իմ սեր» հիմնադրամի կարգախոսը՝ «Վերականգնելով անցյալը՝ կառուցենք ապագան», նույնպես այս ուղերձն է կրում:
Նունե Սարգսյանը և Հասմիկ Բաղրամյանը շրջել են «Երևան, իմ սեր» հիմնադրամի տարածքում, քննարկել ազգային ժառանգության պահպանմանն ու դրանք կրտսեր սերնդին փոխանցելու նպատակին ուղղված նոր ծրագրերի իրականացումը։