«Ներկայացվող նախագծով նախատեսվում է ձևավորվեն նախադրյալներ մեր երկրում Trade in համակարգի ներդրման համար՝ անհրաժեշտ իրավական կարգավորումների տեսանկյունից»,- Հարկային օրենսգրքում և կից օրենքներում լրացումներ կատարելու մասին նախագծերի փաթեթը ներկայացնելիս հայտնեց Ֆինանսների նախախարի պաշտոնակատար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Նա հավաստիացրեց, որ փոփոխությունները համաձայնեցրել են այդ բնագավառում ինստիտուցիոնալ բիզնես վարողների հետ, որոնք ավտոմոբիլներ արտադրողների ասոցիացիայի պաշտոնական ներկայացուցիչներն են:
Ջանջուղազյանի խոսքով՝ այդ ընկերություններն արձանագրել են, որ Հայաստանի հարկային համակարգում եղած կարգավորումներն ոչ միայն չեն նպաստում, այլև խոչընդոտում են համակարգի իրացմանը:
«Ավելացված արժեքի հարկի բազայի հաշվարկման տեսակետից համարվում է, որ այսօրվա գործող կարգավորմամբ, երբ ֆիզանձը վաճառում է իր ավտոմեքենան ընդհանուր հարկման համակարգում գործող կազմակերպությանը, վերջինիս մոտ առաջանում է պարտավորություն ամբողջ արժեքի չափով»,-հայտնեց նախարարի պաշտոնակատարը՝ տեղեկացնելով, որ մյուս խոչընդոտն էլ այն է, որ նույն անձի 10 տոկոս եկամտային հարկի պարտավորության կատարումը նույնպես դառնում է տվյալ կազմակերպության պարտավորությունը:
Նրա խոսքով՝ օրենսդրական փաթեթի ընդունման արդյունքում կլինի լիցենզավորում տվյալ գործունեության տեսակի համար և միայն ինստիտուցիոնալ կազմակերպությունները կկարողանան իրականացնել տվյալ աշխատանքը:
«Իրավական դաշտի առումով կձևավորվի հարթակ, որը հիմք կհանդիսանա ավտոմեքենաների երկրորդային շուկայի կայացման համար»,- նշեց Ջանջուղազյանը:
«Փորձում ենք նպաստել, որ ավելի հեշտ լինի հին ավտոմեքենան նորով փոխարինել»,- արձագանքեց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը: