Անհրաժեշտ է լուծել անհետ կորածների հետ կապված մարդասիրական խնդիրները։ Այս մասին ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի ժամանակ հայտարել է Պորտուգալիայի պատվիրակ Պաուլ Պիսքոն։
«Այս հակամարտությունը շարունակվել է 6 շաբաթ, սակայն մենք մինչ օրս տեղեկություն չենք ստացել ռազմագերիների մասին։ ՄԻԵԴ-ն Ադրբեջանում պահվող 288 ռազմագերիների մասին որոշում է ընդունել, Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեն հայտարարել է, որ Ադրբեջանի չի հետևել ռազմագերիների ու այլ պահվող մարդկանց մասին տեղեկություն տրամադրելու ժամկետներին։ Սա չափազանց կարևոր է՝ հաշվի առնելով, Amnesty international-ի կողմից վերջին հրապարակումները, որ հայ ռազմագերիները ենթարկվում են խոշտանգումների։ Անհրաժեշտ է ապահովել, որպեսզի բոլոր ռազմագերիները տուն վերադարձվեն: Մեզ նաև անհանգստացնում է անհետ կորածների ճակատագիրը։ Շուրջ 1000 հայ և 28 ադրբեջանցի համարվում են անհետ կորած ։ Բոլոր նրանք ունեն ընտանիքներ։ Անհրաժեշտ է լուծել նրանց հետ կապված մարդասիրական խնդիրները»,- հայտարարել է պորտուգալացի պատվիրակը։