Հունիսի 20-ին Հայաստանում տեղի կունենան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ։ Հատկանշական է, որ շրջանառության մեջ է դրված նոր Ընտրական օրենսգիրքը, որի ընդունման դեպքում քաղաքական ուժերը նոր խաղի կանոններով կմասնակցեն ընտրական գործընթացին։ Սակայն նոր օրենսգրքի ընդունման շուրջ խորհրդարանական երեք ուժերն առայժմ կոնսենսուսի չեն եկել, և չի բացառվում, որ ընտրությունը կայանա գործող Ընտրական օրենսգրքով։
Ամեն դեպքում, այսօր ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց մեկ հարցում հստակության մասին․ որոշում է կայացվել ընտրությունն անցկացնել համամասնական ընտրակարգով՝ առանց ռեյտինգային ընտրացուցակի։ Փաշինյանը հավելեց, որ հանդիպումների ընթացքում խորհրդարանական ընդդիմությունն այս հարցով հստակ դիրքորոշում չի հայտնել։
Factor TV-ն զրուցել է պատգամավորների հետ՝ պարզելու նրանց կարծիքը, թե ինչ իրավիճակ կլինի, եթե արտահերթ ընտրություններն անցկացվեն գործող Ընտրական օրենսգրքով։