Բնակիչները պետք է գիտակից լինեն և հասկանան, որ շենքի ցանկացած կրող էլեմենտի վնասումը կարող է լուրջ խնդիրներ առաջացնել, քանի որ այդ դեպքում շենքերը ժամանակի ընթացքում դառնում են ավելի խոցելի: Այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսում նշեց Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի  ազգային ինստիտուտի դասախոս Դավիթ Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով՝ եթե շենքերի նախագծումն ու կառուցումը կատարվում է անհրաժեշտ նորմերի պահպանմամբ, խնդիր չի կարող լինել, իսկ եթե խաթարվում է նորմերից մեկը, դա կարող է հետագայում լուրջ խնդիրներ առաջացնել հատկապես երկրաշարժերի ժամանակ:
«Շատ դեպքերում, երբ որ քաղաքացիներն անպատասխանատու կերպով ինքնուրույն գործողություններ են կատարում՝ շենքերում պատի հատվածք են փոքրացնում կամ բացվածք են մեծացնում, այդ պահին կարող է դրա հետևանքը չերևալ ճաքերի և դեֆորմացիաների տեսքով, սակայն երկրաշարժի ժամանակ շենքերի անգամ փոքր ձևախախտումները կարող են շատ մեծ խնդիր դառնալ»,- նշեց Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային ինստիտուտի դասախոս Տիգրան Դադայանը: