«Տպավորություն է, թե Հայաստանն էր, հա՞, խոչընդոտում տարածաշրջանի խաղաղությանը, և հիմա խոում եք ճանապարհների, առևտրի զարգացման մասին: Ադրբեջանի Հանրապետությունը եղել և շարունակում է մնալ տարածաշրջանի միջազգային խաղաղության և անվտանգության հիմնական երաշխավորը, որովհետև այն ահաբեկչական պետություն է, պատերազմական հանցագործություններ կատարող պետություն է: Ու այս ամեն ինչից հետո խոսում են, թե իբր ամեն ինչ անցել է, գնանք առաջ՝ ճանապարհներ բացենք և այլն: Եթե այս միտումով եք պատրաստ ձեր քաղաքականությունը կառուցել, ապա ես որևէ ազգային տարր չեմ տեսնում ձեր քաղաքականության մեջ»,- ԱԺ արտահերթ նիստում հայտարարեց ԼՀԿ պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը՝ նաև ընդգծելով, որ ազգային տարր չի տեսնում իշխանության քաղաքականության մեջ:
Նրա խոսքով՝ վարչապետը չի այցելում Արցախ, որ տեսնի, թե ինչ է կատարվում այնտեղ. «Ադրբեջանի նախագահը այցելում է օկուպացված Շուշի, մեր վարչապետը Ստեփանակերտ չի այցելում: Երեք ամիս է անցել, ՀՀ ֆինանսավորմամբ մի հատ տուն չի կառուցվել Արցախում: Ձեռքերդ լվացիք, հա՞, Արցախից»,- նշեց Սիմոնյանը՝ կոչ անելով գիտակցել, որ առանց Արցախի Հայաստան չկա և առանց Հայաստանի Արցախ չկա: