Արցախի դեօկուպացիան հնարավոր է, բայց չպետք է ֆիքսված ժամկետներ դնենք: Այս մասին Factor.am-ի հետ զրույցում նշել է Արցախի արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը։
«Արցախի դեօկուպացիան հնարավոր է, բայց թե երբ է հնարավոր և ինչ ձևով, սա այլ խնդիր է: Այս պահի դրությամբ ամենակարևորն այն է, որ պահպանվի այն, ինչ փրկվել է, ինչ մնացել է Արցախի Հանրապետությունից, պետք է կարողանանք ապաքինվել վերքերից և՛ բարոյական առումով, և՛ սոցիալ-տնտեսական առումով: Այն, որ Արցախը շարունակում է մնալ կարևորագույն կետ, կարևորագույն տարածք և սուբյեկտ համաշխարհային աշխարհաքաղաքականության համար, սա միանշանակ է: Մի բան է, երբ Արցախը, նույնիսկ մասնատված վիճակում մնա հայկական, այլ բան է, երբ այստեղ մեկ հայ չմնա. սա բոլորովին այլ աշխարհաքաղաքական իրավիճակ կստեղծի, սա պայթյունավտանգ նախադրյալներ կստեղի տարածաշրջանային և գլոբալ բախումների համար, և սա տարբեր երկրներում շատ լավ են հասկանում: