«Սահմանների որոշման հարցում պետք է պատասխանել երկու հիմնական հարցի, առաջինը՝ մենք արդյոք ունենում ենք մարդու իրավունքների խախտում, թե՞ ոչ, և երկրորդ հարցը՝ արդյոք այդ ամենի հետևանքով վտանգվում է մեր  երկրի սահմանների անվտանգությունը և անձեռնմխելիությունը, այս գործընթացները սերտորեն իրար կապված են: Մեզ համար կարևոր նշանակություն ունի, այն որ սահմանների որոշման նպատակը պետք է լինի արդյոք մենք ունենք խաղաղություն և համերաշխություն մեր ժողովուրդի իրավունքների տեսանկյունից»,- այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսում ասաց ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
Նա նշեց, որ իրենց կատարած մոնիթորինգը արձանագրել է խնդրահարույց դեպքեր, և իրենց գնահատականնները հիմնված են հստակ օրինակների վրա: Արման Թաթոյանը մատնանշեց  Շուռնուխ գյուղի դեպքը, երբ սահմանն անցնում է բնակչին պատկանող անասնագոմի տարածքով և այն կիսվել է երկու մասի՝ հայկական և ադրբեջանական:
Միպ-ն ընդգծեց, որ սահմանների որոշման գործընթացը չի կարող իրականացվել մեխանիկական ճանապարհով։ Նա նաև արձանագրեց, որ մեխանիկական կամ GPS քարտեզի միջոցով սահմանների գծման հետևանքով կոպտորեն խախտվել են սեփականության իրավունքները և ուղիղ սպառնալիքի տակ են հայտնվել մի շարք իրավունքներ, այդ թվում՝ կյանքի իրավունքը։