2017-ին տուրիստական հոսքն աճել էր ու 2018-ի առաջին մեկ շաբաթում, նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, դարձյալ զբոսաշրջային այցելությունների աճ է նկատվել. լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հյուրանոցների ասոցիացիայի» նախագահ Հակոբ Հակոբյանը:
Բանախոսը նշեց, որ այցելուների մեծ մասը Ռուսաստանից է, սակայն ռուսները Վրաստան ավելի շատ են այցելում, քան Հայաստան: Ապա անդրադառնալով ամանորյա տոների համար (Ամանորի գիշերը ներառյալ) առաջարկված ընտանեկան փաթեթների գներին, նշեց, որ 4 հոգանոց ընտանիքի համար տարբեր հյուրանոցներում առաջարկվել են 600 դոլարից մինչև 1500 դոլար արժեցող փաթեթներ:
«Մի գին եմ լսել էդ օրերի համար, որ խելքից-մտքից դուրս է, Ծաղկաձորի «Մարիոթ» հյուրանոցն է, որ առաջարկել է 1,5 մլն դրամ»,- ասաց Հակոբյանը՝ շեշտելով, որ եթե որոշակի շրջանակի կողմից կա նման պահանջարկ, հյուրանոցատերն էլ գինը բարձրացնում է:
«Հայաստանի հյուրանոցային գներրը Վրաստանից բարձր չեն եղել այդ օրերին»,- ասաց «Հյուրանոցների ասոցիացիայի» նախագահը, իսկ «Տուրիզմի ասոցիացիայի» հիմնադիր անդամ Մարինա Կպրյանը լրացրեց, որ հարևան երկրները պարզապես ավելի շատ գովազդում են իրենց: