2019 թվականի մայիսի 20-ին՝ դատարանների մուտքերը շրջափակելու օրը, դատաիրավական համակարգի և ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, խոսելով դատավորների վեթինգի մասին, ասել էր. «Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումներով հաստատված՝ քաղաքացիների իրավունքների կոպիտ խախտումներով դատավճիռների հեղինակ բոլոր դատավորները պետք է հրաժարական տան, հեռանան կամ հեռացվեն պաշտոններից: Բոլոր այն դատավորները, որոնք իրենց ներսում գիտեն, որ չեն կարող լինել անաչառ ու օբյեկտիվ դատավորներ, պետք է հրաժարական տան՝ այդպիսով կարևոր ծառայություն մատուցելով Հայաստանի Հանրապետությանն ու նրա ժողովրդին»։
Ժամանակը, սակայն, ցույց տվեց, որ դատական համակարգից որևէ մեկը չհեռացվեց, իսկ Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Երվանդ Խունդկարյանն ընտրվեց Սահմանադրական դատարանի դատավոր։
Հիշեցնենք՝ 2009-2020 թվականների ընթացքում Երվանդ Խունդկարյանի մասնակցությամբ քննված 13 դատական գործ բողոքարկվել է ՄԻԵԴ-ում: Հայաստանի Հանրապետության դեմ կայացված վճիռների արդյունքում պետական բյուջեից վճարվել է 300.000 եվրո: