«Ոմանք փորձում են սեպ խրել մեր և Ռուսաստանի հարաբերությունների միջև. Մարգարիտա Սիմոնյանը դա անում է գիտակցաբար: Ցավալի է: Հուսանք՝ մեր ղեկավարությունը միջոցներ կձեռնարկի և համարժեք պատասխան կտա, շատ բաներ կբացահայտի: Ինձ համար անընդունելի է, որ այս ամենը տեղի է ունենում, երբ Հայաստանի վիճակը խառն է: Հայաստանը հիմա հզոր հայերի կարիք ունի: Հուսանք՝ Կրեմլն էլ կմեկնաբանի տեղի ունեցածը»,- Factor TV-ի «Երևանի ժամանակով» զրուցաշարի շրջանակում նման տեսակետ է հայտնում ռեժիսոր Սուրեն Շահվերդյանը՝ անդրադառնալով ռուսաստաբնակ հայազգի լրագրող, «Russia Today»-ի ղեկավար Մարգարիտա Սիմոնյանի՝ վերջերս արած հայտարարությանը:
Սիմոնյանը, հիշեցնենք, Հայաստանի ներկայիս իշխանությանը մեղադրել էր Ղրիմը Ռուսաստանի մաս «չճանաչելու», Ռուսաստանի ​​դաշնակից Ռոբերտ Քոչարյանին բացառապես քաղաքական վրեժխնդրությունից ելնելով քրեական հետապնդման ենթարկելու, երկիրը հակառուսական հասարակական կազմակերպություններով ողողելու, Ռուսաստանի հայ գործարարներին վտարելու և մի շարք այլ բաների համար:
«Մարգարիտա Սիմոնյանն իր տեքստում անդրադառնում է Ռոբերտ Քոչարյանին և պաշտպանում։ Դա ցավալի է, այդտեղ մենք խնդիր ունենք: Այս ելույթի, հաղորդագրության հետևում, կարծում եմ, կանգնած է այլ ուժ: Այս հարցում էլ Մարգարիտա Սիմոնյանը սխալվում է. Քոչարյանի գործը դեռ պրոցեսի մեջ է, և նա կարող է գնահատական տալ, երբ այդ պրոցեսն ավարտվի»,- շեշտում է ռեժիսորը:
Նրա համոզմամբ՝ Մարգարիտա Սիմոնյանը պետք է շնորհակալ լինի իր արմատներին և չխառնվի Հայաստանի ներքին գործերին: Ինչ վերաբերում է Ղրիմի հարցին, ռեժիսորը նկատում է՝ իսկ ինչու՞ ՌԴ-ն չի ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը:
Սուրեն Շահվերդյանն անդրադառնում է նաև հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող լարվածությանը։
«Ես միշտ խաղաղության կողմնակից եմ եղել: Չեմ ընդունում ատելությամբ լի կոչերը, որովհետև դրա համար պատասխան են տալիս սահմանին կանգնած երիտասարդ տղաները, իսկ մարդն ինձ համար բարձրագույն արժեք է: Ոչ մի պատերազմ լավ բանի չի բերել: Իհարկե, մենք պետք է թիկունքում ուժեղ լինենք և ատամ ցույց տանք, սակայն իմ կարծիքն այն է, որ խնդիրը պետք է լուծվի դիվանագիտական հարթակում»,- եզրափակում է նա: