Կորոնավիրուսի համավարակը շարունակում է աշխարհում իր սև գործն անել: Տարվա գլխավոր մարզական իրադարձությունների չեղարկումներից և հետաձգումներից հետո մարզաշխարհը կարծես հետզհետե փորձում է ուշքի գալ նոկաուտից: Շատ մարզաձևերում դեռևս անորոշ են միջազգային մրցաշարերի անցկացման ժամկետները: Ի տարբերություն այլ մարզաձևերի, շախմատն այն եզակիներից է, որը մարզիկներին հնարավորություն է տալիս  օնլայն կարգով զբաղվել սիրելի մարզաձևով, և ինչ-որ չափով մնալ տոնուսի մեջ:
Այս առիթով ArmSport-ը զրուցել է Հայաստանի կանանց հավաքականի առաջատար շախմատիստներից մեկի՝ Հայաստանի բազմակի չեմպիոն Մարիա Գևորգյանի հետ:
Մարիա Գևորգյանը շախմատ խաղալ սկսել է 3 տարեկանից: Հենց այդ տարիքից սկսել է սիրել մտքի խաղը և հաճախ ինքնուրույն խնդիրներ է լուծել:
«Շատ էի սիրում խաղալ և եթե տանը հյուրեր էինք ունենում, ստիպում էի, որ շախմատ խաղան ինձ հետ»,-հիշում է Մարիան:
7-ամյա Մարիան սկզբում հաճախել է շախմատի խմբակ, հետո փորձել է շարունակել Շախմատի Ակադեմիայում, սակայն այնտեղ ազատ տեղ չլինելու պատճառով հաճախել է Երևանի Բանգլադեշի շախմատի դպրոց, որտեղ կարճ ժամանակահատվածում արդյունքներ ցույց տալով հրավեր է ստացել Ակադեմիայից: Արդեն 8 տարեկանում Մարիա Գևորգյանը մասնակցել է կանանց առաջին լիգային և առաջին կարգի նորմատիվ լրացրել: Առիթի դեպքում շախմատիստը երբեք չի մոռանում պատմել մանկության այս ուրախալի պահերից մեկը:
«Առաջնության մասնակցիներից մեկն ասաց՝  երեխային իջեցրեք բեմից, որ արդեն սկսենք մրցաշարը՝ չիմանալով որ ես էլ եմ մասնակցիների թվում: Այդ ժամանակ 8 տարեկան էի և ինձնից հետո ամենափոքր մասնակիցը երևի 13-14 տարեկան էր»,-ժպտալով պատմում է Մարիան: