Բանկերն ամեն մի պատեհ առիթ օգտագործում են՝ գյուղացուն վարկ չտալու համար։ Այս մասին այսօր կազմակերպված ասուլիսի ժամանակ ասաց «Ագրարագյուղացիական միավորում» ՀԿ ղեկավար Հրաչ Բերբերյանը։
Նրա խոսքով՝ Կառավարությունը ոչ թե պետք է աշխատի բանկերի, այլ հենց գյուղացու հետ:
«Պետք է աշխատեն հեկտարի հաշվարկով և, իհարկե, հաշվի առնելով կուլտուրան։ Հացազգինե՞րն եք խթանում, ուրեմն հացազգիների համար պետք է տաք։ Երկու անգամ հացազգիների ցանքատարածությունը պակասել է։ Չենք հասկանում, որ եթե Ռուսաստանը չտվեց այդ ցորենը, ի՞նչ եք անելու, գնալու եք՝ այն միջազգային աղբը բերեք, որ կպչունակություն չունի, հաց չի՞ թխում»,- ասաց Բերբերյանը։
Նրա պնդմամբ՝ այսօր ֆերմերները խնդրի առաջ են կանգնել. « Մարդը արտասահմանից տնկանյութ է ներկրել, գործիքներ, չի կարողանում վարկը ստանալ, մաքսատունն էլ այնտեղ է տուգանքներ դրել, որ այդ գումարները մուծի, ստանա։ Բանկն էլ էսօր-էգուց է գցում, ամեն անգամ մի թուղթ ուզում։ Ո՞ւմ ջրաղացի վրա եք ջուր լցնում, գյուղատնտեսության, թե՞ բանկերի»:
Հրաչ Բերբերյանն ընդգծեց՝ բանկեր էլ կան, որ դժգոհ են Կառավարության ֆինանսավորումից, ասում են՝ տեղ չի հասնում։
«Այսօր ծանր է իրավիճակը, այսպես երկար չենք դիմանա, գյուղատնտեսությունում էլ կունենանք անցյալ տարվանից մի փոքր ավելի վատ իրավիճակ»,- հավելեց Բերբերյանը։
Բանախոսը նաև ընդգծեց, որ քանի դեռ ցեցի խնդիրը հաղթահարված չէ, չենք կարող ասել, որ լոլիկ ունենք:
«Գումարները դուրս են գրվել և փշիացվել: Լուրջ գումարների մասին է խոսքը։ Այսօր արդեն մենք ցեց ենք նկատում Ստեփանավանի տարածաշրջանում, որը չպետք է լիներ, եթե ժամանակին պայքար տանեին։ Դա միայն լոլիկի դեմ չի, այն մորմազգիների դեմ է։ Դրա մեջ մտնում է լոլիկը, սմբուկը, վաղահաս կարտոֆիլը: Ուղղակի վաղահաս կարտոֆիլին չի հասցնում վնասել, որովհետև նրա բերքահավաքը հունիսին վերջացնում ենք, իսկ ցեցն ակտիվանում է օգոստոսին։ Տեսնեք՝ ինչ վնաս է տալիս լոլիկի դաշտերին, քրքրում է դաշտը»,- նշեց Հրաչ Բերբերյանը: