Ներկայիս ճգնաժամային իրավիճակում արդյո՞ք կփոխվի ՀՀ արտաքին և ներքին պարտքի ծավալները։ Այսօր հրավիրված ասուլիսում Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամ Արթուր Ստեփանյանն ասաց՝ պետք է սպասել զարգացումների հետագա ընթացքին։
«Այս պահին շատ դժվար է գնահատական տալ, թե ինչպիսին կլինեն դրանք: Կախված է ուժգնությունից, տևողությունից և շատ այլ հարցերից, թե պարտքի հետ կապված ինչպիսի վերադասավորումներ կունենանք»,- նշեց ԿԲ ներկայացուցիչը։
Անդրադառնալով հարցին՝ արդյո՞ք Կառավարությունը պատրաստվում է ԿԲ-ից պարտք վերցնել՝ առաջարկված 150 միլիարդ ներդրումների համար, Արթուր Ստեփանյանը բացասական պատասխան տվեց:
«Միանշանակ՝ ոչ։ ԿԲ-ից չի վերցնելու պարտք։ Գիտեք, որ Կառավարությունը այսօր բավականին միջոցներ ունի, և իր հետագա գործունեությունը կառուցում է այնպես, որ երկիրը բնականոն գործունեություն ծավալի ու այս 150 միլիարդի փաթեթը, ըստ էության, անցած տարվա խնայողությունների արդյունքում է, ես կարծում եմ»,- նշեց նա: