Թեև օգոստոսի 19-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, «Էլարդ» ընկերության տված եզրակացության հիման վրա, մոտ ժամուկես ունեցած ելույթում կողմ արտահայտվեց Ամուլսարի հանքի շահագործմանը և փորձեց բացատրել, որ հանքի շահագործումը վնաս չի հասցնի Ջերմուկի և Սևանի ջրերին, այդուհանդերձ այդ եզրակացությունն ուղարկվել է Շրջակա միջավայրի նախարարություն՝ նոր հանձնարարությամբ։
Կառավարության ղեկավարն ակնկալում է պատասխան ստանալ՝ արդյոք «Էլարդի» եզրակացության մեջ կա՞ն տվյալներ, որոնք Հայաստանի օրենսդրության համաձայն Ամուլսարի հանքի շահագործման համար Շրջակա միջավայրի ազդեցության նոր գնահատում իրականացնելու անհրաժեշտություն են առաջացնում:
Օրինակ՝ «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնը, բազմաթիվ բնապահպաններ և փորձագետներ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նոր գնահատումը անհրաժեշտ են համարում: Նշենք, որ նախարարությունից ասել են, որ եզրակացությունը պատրաստ կլինի սեպտեմբերի 4-ին։
Եթե նախարարության եզրակացությունից պարզ դառնա, որ նոր ՇՄԱԳ-ի անհրաժեշտություն կա, ապա ի՞նչ իրավիճակ կստեղծվի։
Թեմայի շուրջ Factor.am-ը զրուցել է ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Վահագն Թևոսյանի, Սոնա Ղազարյանի, Արման Բոշյանի, Թագուհի Ղազարյանի և ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանի հետ։