ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը քիչ-քիչ բացահայտում է տնտեսական բլոկի առաջնահերթությունները:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
«Վարչապետի պաշտոնակատարը իր ելույթներից մեկում ներկայացրեց, որ Հայաստանը պետք է իր տնտեսությունն ավելի շատ տեղափոխի դեպի առաջավոր տեխնոլոգիաների և արդյունաբերության զարգացման կողմ: Այսօր մենք  էժան գնով վաճառում ենք հանքարդյունաբերական արտադրանք, որի գայթակղությունն ամբողջ աշխարհում կա: Այսինքն՝ Հայաստանը տարիներ շարունակ բռնած է եղել այն ուղին, որ ի վնաս է եղել իր ժողովրդին և շրջակա միջավայրին,  տարբեր երկրների հումք է մատակարարել նրանց զարգացման համար՝ ինքն էլ չզարգանալով և վնասներ կրելով»,- ընգծեց Գագիկ Մակարյանը:
Բանախոսը նկատեց՝ մատնանշված նպատակներին հասնելու համար պետք է երկու կարևոր խնդիր առանձնացնել. առաջինը՝ ներքին ներդրողները, երկրորդը՝ արտաքին ներդրողներ:
«Հունաստանից այսօր կան հայ ներդրողներ, որոնք ընտրություններից հետո կգան և մոտավորապես 20 միլիոնի ներդրում կանեն»,- տեղեկացրեց Գագիկ Մակարյանը:
Ինչ վերաբերում է օտարերկրյա ներդրողներին՝ ապա, ըստ բանախոսի, նրանք Հայաստանում կարող են հայտնվել հունիս ամսին: