Փաստաբան Արմինե Հարությունյանի գործը դատարանում է․ Հակակաոռուպցիոն կոմիտեն պնդում է՝ փաստաբանը դստեր միջոցով իր վստահորդից 2 միլիոն դրամ է ստացել դատավորին կաշառելու համար։ Ըստ մեղադրանքի՝ Հայաստանի բանկերի միության արբիտրաժային դատարանը փաստաբանի ծանոթի օգտին ոչ բարենպաստ վճիռ է կայացրել։ Հարությունյանը ստանձնել է նրա շահերի պաշտպանությունը,  իսկ գործը մակագրվել փաստաբանի հետ մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվող դատավորի։ Factor TV-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ դատավորը Գայանե Մազմանյանն է։
Նախաքննական մարմնից հայտնում են՝ դատավորը խոստացել է ակնկալվող ելքով դատական ակտ կայացնել 3 միլիոն դրամի դիմաց, սակայն փաստաբանը 2 միլիոն է համաձայնել տալ։
«Բացի այդ, փաստաբանի բնակարանից հայտանբերվել է նրա համակարգիչը, իրականացված թվային խուզարկությամբ և զննությամբ արձանագրվել է, որ իրավաբանական ծառայությունների մատուցման պայմանագիրն իրականում կազմվել է 2025-ի ապրիլին, մինչդեռ թվագրվել է 2025-ի փետրվարի դրությամբ»,- հայտնում է ՀԿԿ հանրային ծառայության շահերի դեմ ուղղված կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների քննության վարչության պետ Գևորգ Հայրապետյանը։
Ըստ կոմիտեի՝ այս մասին տեղյակ է եղել նաև Արմինե Հարությունյանի վստահորդը։ Դատավոր Գայանե Մազմանյանը գործով որևէ դատավարական կարգավիճակ չունի։ Այս հանգամանքը պաշտպանական կողմը մատնանշում է որպես հօգուտ իրենց խոսող փաստարկ։
«Չի էլ ունենալու դատավորը մեղադրյալի կարգավիճակ, որովհետև նման բան չի եղել, կաշառքի գումարի վերաբերյալ առհասարակ որևէ խոսակցություն չի ունեցել, չի եղել: Տիկին Հարությունյանը դատավորի հետ որևէ կապ չունի առհասարակ, երբևէ չի էլ ունեցել, բացառապես եղել են գործնական հարաբերություններ, որոնք սահմանափակվել են դատական նիստերի դահլիճով»,- նշում է փաստաբան Գայանե Պապոյանը։
Փաստաբանը համոզված է՝ գործի հիմքում ապացույներ չկան, եթե դրանք լինեին, ապա դատավորն էլ մեղադրյալի աթոռին կլիներ։ Պապոյանը հերքում է նաև այն պնդումները, թե հետին ամսաթվով թվագրված պայմանագիր է հայտնաբերվել։ Նախաքննական մարմինը հայտնում է՝ դատավորի մասով նախաքննությունը դեռևս շարունավում է, իսկ ներկայացված ապացույցները հիմնավոր են։
«Կաշառք տված անձը դատական իշխանության ներկայացուցչի կողմից պահանջված գումարը հայթայթելու և կաշառք տալու նպատակով դիմել է իր մտերիմներին, կոնկրետ խոսակցություններ է ունեցել կաշառք տալու հանգամանքների վերաբերյալ»,- ասում է Գևորգ Հայրապետյանը։
Նրան հակադարձում է փաստաբանը․ «Ո՛չ տիկին Հարությունյանն է այդ ձայնագրություններում խոսում, ո՛չ դատավորն է խոսում: Այդ ձայնագրությունները վերաբերվում են միջնորդ մի հատ անձնավորության, ում միջոցով է եղել տիկին Հարությունյանի կապը վստահորդի հետ, այսինքն՝ տիկին Հարությունյանն իր վստահորդի հետ անմիջական կապ չի ունեցել, ունեցել է միջնորդի միջոցով»։
Նշվում է, որ տրված կաշառքն իր նպատակին ծառայել է, դատավորի վճռով չեղյալ է ճանաչվել Հայաստանի բանկերի միության ֆինանսական արբիտրաժային դատարանի վճիռը: Արմինե Հարությունյանի փաստաբանը զավեշտալի է համարում այն, որ չնայած չեղյալ ճանաչվելուն՝ դատական ակտն օրինական ուժի մեջ է մտել և գործում է։
Եթե գործը մտացածին է, ինչո՞ւ է թիրախում հայտնել հենց Արմինե Հարությունյանը, Պապոյանը դժվարացավ պատասխանել այս հարցին՝ հետապնդումը գնահատելով որպես փաստաբանական համայնքի նկատմամբ ճնշում։
Մեղադրյալի կարգավիճակում գտնվող Հարությունյանն այժմ տնային կալանքի տակ է, հաղորդակցությունը սահմանափակված է։