«Երկրում կա մոտավորապես 17 հազար և ավելի քաղաքացի, ովքեր դարձել են զեղծարարության զոհ, սակայն մինչ այսօր ոստիկանությունում ընդամենը տասնյակ ահազանգեր ենք ստացել»,- այս մասին լրագրողների հետ զրույցունմ նշեց «Հանրային վերահսկողություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Մհեր Կարագյոզյանը։
Նրա խոսքով՝ այս պահի դրությամբ ՀԿ-ն ունի 250 և ավելի անձանցից ստացած գրավոր դիմումներ․ «Սա անվստահություն ա պետական մարմինների նկատմամբ, ինչը ունի իրա տրամաբանական հիմնավորումները։ Զեղծարարության զոհ դարձած քաղաքացին, երբ որ դիմում ա ոստիկանություն, Ներքին գործերի նախարարություն, ստանում ա անլուրջ վերաբերմունք, ինչը հարիր չի նման դեպքերում։ Տուժողին երբեք չի կարելի մեղադրանք ներկայացնել»։
Իրավապաշտպանի խոսքով՝ հանցագործությունները տեղի են ունեցել պետական մարմինների բացթողումների և թերացումների, ինչպես նաև հանցավոր անգործության հետևանքով։
«Եթե ես հիմա որոշեմ փողոցում կոնֆետ վաճառել, ինձ մոտենալու են ու մեղադրեն ու ենթարկեն տույժերի կամ պատասխանատվության նրա համար, որ ես ապօրինի ձեռնարկատիրություն եմ ծավալում, հա՞։ Բա էդ ապօրինի ձեռնարկատիրությունը, էս հանցավոր խմբավորումները, որ իրականացնում են երկրում, և մենք ունենք 17 հազար և ավելի զեղծարարության զոհ դարձած տուժածներ, բա դրանցով ո՞վ պետք ա զբաղվեր»,- հարց է բարձրացնում Կարագյոզյանը։