«Դի-Էս-Էյ խորհրդատվական խումբ» ընկերության գլխավոր տնօրեն, ՊԵԿ նախկին նախագահ Դավիթ Անանյանը Factor TV-ի հետ զրույցում հայտնեց իր որոշման մասին՝ մտնել քաղաքական գործընթացի մեջ։ Նա նաև հայտնեց՝ նախկին օմբուդսմեն Արման Թաթոյանի հետ ակտիվ շփման մեջ եմ, հնարավոր է կուսակցություն հիմնենք։ Դավիթ Անանյանը պնդում է, որ «ինքը չի հաշտվի Արցախի կորստի հետ, այն հենց հիմա հետ բերելու նպատակ չի դնում», այլ՝ Արցախի հայերի վերադարձի և այլ իրավունքների հարցը կդնի․
«Չեմ հաշտվի Արցախի կորստի հետ, բայց ով ասի՝ հետ բերելու հարցով կոնկրետ քայլեր կանեմ, նա իրականությունից կտրված է։ ՀՀ-ն արցախահայերի իրավունքների հարցով ՌԴ-ից բացի պիտի աշխատի նաև պանթուրքիզմին դեմ ուժերի հետ։ Հիմա մենք ծնկած և ընկած ենք․ իշխանության առաջարկած «Իրական Հայաստանի» կեղծ օրակարգը խաղաղության պատրանք է։ Համաձայն ենք իշխանության ասածին՝ խաղաղություն ենք ուզում, բայց ինչպիսի՞, ծնկածի՞, թե՞ ուժեղի»,- ասաց Դավիթ Անանյանը։