Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն այսօր հաստատեց, որ վկայի կարգավիճակով հարցաքաննվել է ԱՆԻՖ -ի գործով։
Factor TV-ն քաղաքապետից հետաքրքրվեց՝ հարցաքննվել է ԱՆԻՖ-ի նախկին տնօրեն Դավիթ Փափազյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցվելուց առա՞ջ, թե՞ հետո։
«1․5 տարի առաջ եմ հարցաքննվել, այն, ինչ ես պատմել եմ, այդ փուլում եմ պատմել։ Ես գրեթե վստահ եմ, ասում եմ՝ եթե գիտաֆանտաստիկ սցենար չկա, որ խորը, խոշոր սինդիկատ գործեր ԱՆԻՖ-ում, որն իրականացնում էր մութ գործունեություն, ինձ թվում ա՝ պարզաբանվելու ա և ուղղակի անցնենք առաջ։ ԱՆԻՖ-ի դեպքում քննություն անելն այդքան էլ պարզ չէ, քանի որ ԱՆԻՖ-ն այն տեսակի գործարքներ էր անում, որ Հայաստանում հնարավոր է՝ առաջին անգամ անեին»,- մանրամասնեց Տիգրան Ավինյանը։
Քաղաքապետի խոսքով՝ այդ ամենը պետք է քննել երկար ու մանրամասն և հույս հայտնեց, որ իր այսօրվա հայտարարությունները կօգնեն քննությանը։
Հիշեցնենք, որ ԱՆԻՖ-ը ստեղծվել է 2019 թվականին․ նպատակը հստակ էր՝ երկրի տնտեսության մեջ ներգրավել օտարերկրյա մեծ ներդրումներ, խթանել խոշոր նախագծեր և զարգացնել ենթակառուցվածքներ:
2022-2023 թվականներին կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը և ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայությունը հիմնադրամում բացահայտել են չարաշահումների և հափշտակությունների դեպքեր: 2025 թվականի ապրիլին ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հայտնեց, որ ԱՆԻՖ-ում ենթադրյալ չարաշահումների վերաբերյալ քրեական գործ կա հարուցված, որի նախաքննությունն ընթանում է ՀՀ քննչական կոմիտեի հատուկ հանձնարարություններով գործերի քննության վարչությունում։ Այդ քրգործը հարուցվել է Պետական վերահսկողական ծառայության կատարած ուսումնասիրությունից հետո: Գլխավոր դատախազությունը օգոստոսի 15-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել ԱՆԻՖ-ի նախկին տնօրեն Դավիթ Փափազյանի նկատմամբ՝ կապված նրա ենթակա ֆոնդի և CFW-ի գործարքին:
Հիշեցնենք, որ 2023 թ. CFW-ն ավելի քան 1,5 մլրդ դրամ ներդրում է ստացել ԱՆԻՖ-ի «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդից, ինչի դիմաց ֆոնդը դարձել է CFW-ի 49 տոկոսի բաժնետեր: Դատախազությունը հետապնդում է հարուցել այս ֆոնդի կառավարիչ ընկերության («Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների կառավարիչ» ՓԲԸ) 2020-2024 թթ. տնօրեն Բելլա Մանուկյանի և CFW-ի տնօրեն Կարինե Անդրեասյանի նկատմամբ: Դավիթ Փափազյանը մեղադրվում է միանգամից 3 քրեական հոդվածով՝ փաստաթղթերի, դրոշմների, կնիքների, ձեւաթղթերի կեղծում կամ կեղծ փաստաթղթերի, դրոշմների, կնիքների, ձեւաթղթերի իրացում, պատրաստում կամ օգտագործում, առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում, ինչպես նաեւ մասնավոր ոլորտում ծառայողական լիազորությունների կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցության չարաշահում, որը պատճառել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս:
Նշենք նաև վերջերս ՀՀ պետական բյուջեից 84 մլն 473 հազար 633 դրամ հատկացվեց չգործող ԱՆԻՖ-ին՝ 2024-ի շահութահարկը վճարելու համար։ Դա վճարելու վերջնաժամկետը 2025 թվականի ապրիլի 20-նն էր։ Կառավարության որոշման նախագծի հիմնավորման մեջ նշված էր, որ ԱՆԻՖ-ին տրամադրված 1.7 միլիարդ դրամ դրամաշնորհի կազմում 2024 թվականի շահութահարկի գումարը չի ներառվել, քանի որ այն ի սկզբանե չի կանխատեսվել որպես ծախս և, հետևաբար, չի արտացոլվել նաև ընկերության տնօրենների խորհրդի կողմից հաստատված ծախսային նախահաշվում։