Մեր անփոփոխ առաջնահերթությունն է Հարավային Կովկասում խաղաղությունն ու կայունության ամրպադումը։ Հանդես ենք գալիս նրա օգտին, որ երկար սպասված հաշտությունը Բաքվի ու Երևանի  միջև տեղի ունենա։ Այս մասին հայտարարել է  ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ճեպազրույցում անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչպես կարող է ՌԴ-ն նպաստել Հայաստանի ու Ադրբեջան միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, ինչ շփումներ կան կողմերի հետ այդ թեմայով։
«Ադրբեջանի ու Հայաստանի կարգավորման ներկա փուլը տեղի է ունեցել ՌԴ ակտիվ աջակցությամբ, մեր երկրի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետևողական մասնակցությամբ 2020-2022 թ-ին, հաջողվել է հասնել բարձր մակարդակի պայմանավորվածությունների, որոնք ուղիղ իմաստով դադարեցրել են գետնի վրա արյունահեղությունը ու որոշել խաղաղության գործընթացի հիմնական ուղղությունները Հարավային Կովկասում։ Համաձայնեցվել էր միջոցների պլան՝ խաղաղության պայմանագրի մշակումը, տարածաշրջանում տնտեսական կապերի ապաշրջափակումը, սահմանների դելիմիտացիան ու դեմարկացիան, քաղհասարակության զարգացումը»,-ասել  է Զախարովան։
Նա նշել է, որ դրանք բոլորը ոչ միան իրենց արդիականությունը չեն կորցրել, այլև «հաջողությամբ օգտագործվել են ադրբեջանցի ու հայ գործընկերների կողմից»։
Ըստ նրա՝ Երևանն ու Բաքուն շատ բան ունեն  անելու՝ հաղթահարել տարաձայնությունները, խաղաղության պայմանագիր ստորագրել, սահմանագծումն ու սահմանազատումն ավարտել, ապաշրջափակել տրանպորտային հաղոդակցությունները, և անել այնպես, որ դա լինի երկու երկրների, նաև՝ տարածաշրջանի խոշոր տնտեսական հարևանների՝ ՌԴ-ի, Իրանի ու Թուրքիայի շահերից։
Զախարովան նաև հայտարարել է, որ դրա համար լավագույն «3+3» (ՀՀ-ի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Թուրքիայի, Իրանի ու ՌԴ-ի մասնակցությամբ։ Վրաստանը հրաժարվել է ձևաչափին մասնակցել) հարթակն է  տարածաշրջանային համագործակցության։
«Մենք ակնկալում ենք գործական քայլեր  հայ ու ադրբեջանցի գործընկերներից շուտափույթ համաձայնեցում տեղի ու ժամկետների՝ հաջորդ  հանդիպման անցկացման համար՝ մասնակից երկրների արտաքին գործերի գերատեսչությունների այդ հարթակի»,- հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։