Զախարովան հայտարարել է, որ Կիևը ծրագրել է Մոսկվա-Բաքու հակասություններն օգտագործել՝ ազգային հողի վրա ատելություն և թշնամանք հրահրելով
Ուկրաինայում  պատրաստվում են օգտագործել Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա հակասությունները՝ ազգային հողի վրա ատելություն և թշնամանք հրահրելու համար։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մեր ունեցած տվյալներով՝ Ուկրաինաի անվտանգության ծառայությունը մտադիր է օգտագործել ռուս-ադրբեջանական  հակասությունները՝ ազգային հողի վրա ատելություն և թշնամանք հրահրելու համար։ Մեզ հայտնի է պլանի մասին, որ ծրագրվում է ներգրավել ՌԴ-ից փախածներին, որոնք պատրաստ են վարձատրության դիմաց ռուսական դրոշի ներքո իրականացնել դիվեսիաներ Ադրբեջանի քաղաքացիների, ներկայացուցչությունների և մշակութային հաստատությունների նկատմամբ»,- ասել է Զախարովան։
Ըստ նրա՝ գաղափարն է՝ նման սադրանքների հաջող իրականացման դեպքում տարածել վիրուսային տեղեկատվություն ռուսական ագրեսիայի մասին ադրբեջանական, թուրքական, եվրոպական  մեդիա տիրույթում։
Օրերս էլ հայտնի էր դարձել, որ ուկրաինական «Նավթոգազ»-ը SOCAR-ի հետ ադրբեջանական գազի գնման առաջին համաձայնագիրն է ստորագրել։