Ուկրաինայի վերականգնման 4-րդ միջազգային համաժողովի մասնակիցները պարտավորվել են Կիևին հատկացնել ավելի քան 10 միլիարդ եվրո օգնություն
Հռոմում հուլիսի 10-11-ը  անցկացվող Ուկրաինայի հետպատերազմյան վերականգնման 4-րդ միջազգային համաժողովի մասնակիցները պարտավորվել են Կիևին օգնելու համար հատկացնել ավելի քան 10 միլիարդ եվրո։ Այս մասին հայտարարել է Իտալիայի վարչապետ Ջորջիա Մելոնին, գրում է DW-ի ռուսական ծառայությունը։
«Կարծում եմ՝ մենք պետք է հպարտանանք այսօր միասին ձեռք բերված արդյունքով՝ երկրներ, միջազգային կազմակերպություններ, ֆինանսական հաստատություններ, տեղական ինքնակառավարման մարմիններ, բիզնես հատված և քաղաքացիական հասարակություն։ Այսօրվա համաժողովում մենք միասին ստանձնել ենք ավելի քան 10 միլիարդ եվրոյի պարտավորություններ»,- ասել է նա։
Մելոնին կտրուկ քննադատության է ենթարկել ռուս զինվորների կողմից ուկրաինական եկեղեցիների և թանգարանների ոչնչացումը։ Այս մշակութային արժեքները եվրոպական ընդհանուր ժառանգության մաս են կազմում և կվերականգնվեն, խոստացել է Իտալիայի վարչապետը։
Իր հերթին, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը, որը հուլիսի 10-ին վստահության քվե է ստացել Եվրախորհրդարանից, նույնպես խոստացել է համապարփակ ֆինանսական օգնություն Ուկրաինային։ Նա հավելել է, որ Ուկրաինայի պաշտպանական արդյունաբերությունը գործում է իր ներուժի միայն 60 տոկոսով՝ վստահություն հայտնելով, որ եվրոպական ընկերությունները կարող են օգնել նրան կապիտալով։ Ֆոն դեր Լեյենը հայտարարել է Ուկրաինայի վերականգնման համար նոր եվրոպական հիմնադրամի ստեղծման մասին, որը պետք է ներգրավի մասնավոր միջոցներ, փոխանցում է Reuters-ը։
Հռոմում համաժողովին մասնակցող Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին, իր հերթին, կոչ է արել արևմտյան երկրներին համագործակցել անօդաչու թռչող սարքերի մշակման և արտադրության գործում:
«Դա կօգնի պահպանել առաջնագիծը և հարձակվել ռուսական ռազմական օբյեկտների վրա»,- ասել է նա։
Զելենսկին կրկին կոչ է արել օգտագործել սառեցված ռուսական պետական ​​ակտիվները Ուկրաինայի վերականգնման համար: Նա հավելել է, որ Կիևին անհրաժեշտ է միջազգային օգնություն՝ առաջիկա ձմռանը էներգամատակարարումն ապահովելու և հակաօդային պաշտպանության համար։
Հռոմում անցկացվող համաժողովին ներկայացված է ավելի քան 20 կառավարություն և ավելի քան 100 ընկերություն։ Մեկ օր առաջ էլ Իտալիայի մայրաքաղաքում տեղի է ունեցել Խարկովի և Նիկոլաևի վերածննդի նախագծերի քննարկում UN4UkrainianCities («ՄԱԿ-ը ուկրաինական քաղաքների համար») նախաձեռնության շրջանակում՝ համաշխարհային կազմակերպության Եվրոպայի տնտեսական հանձնաժողովի հովանու ներքո։ Ֆորումին մասնակցել են Խարկովի քաղաքապետ Իգոր Տերեխովը և Նիկոլաևի քաղաքապետ Ալեքսանդր Սենկևիչը, ինչպես նաև միջազգային տարբեր  կառույցների ներկայացուցիչներ։