Ադրբեջանը կրկին տարբեր խողովակներով կոչ է արել Իսրայելին Իրանի ադրբեջանաբնակ տարածքներում գործողությունների ժամանակ զգույշ լինել քաղաքացիական բնակչության և օբյեկտների անվտանգության հարցում և, եթե հնարավոր է՝ խուսափել հարձակումներից։
Ադրբեջանական իշխանամերձ APA գործակալությունը գրում է, որ հատկապես Արդեբիլի ռազմական օբյեկտներին հարվածելուց հետո ադրբեջանական կողմի մոտ մտահոգություն է առաջացել քաղաքացիական բնակչության անվտանգության հետ կապված։
Հավելենք, որ օրերս էլ ադրբեջանական իշխանամերձ աղբյուրները տեղեկություններ էին տարածել, որ Ադրբեջանը տարբեր խողովակներով կոչ է արել Իսրայելի ղեկավարությանը չհարվածել Իրանում բնակվող ադրբեջանցիների բնակավայրերին և չվնասել քաղաքացիական ենթակառուցվածքներն ու քաղաքացիական բնակչությանը:
Հունիսի 13-ին Իսրայելի և Իրանի միջև սկսված ռազմական գործողությունների ընթացքում զգալի վնաս է հասցվում քաղաքացիական օբյեկտներին և երկու կողմերի քաղաքացիական բնակչությանը։