ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ​​ներկայացուցիչ Ամիր Սաիդ Իրավանին շաբաթ օրը ելույթ է ունեցել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստում՝ Իսլամական Հանրապետության դեմ Իսրայելի ռազմական ագրեսիայից հետո․ գրում է Nour News-ը։
Նա կոչ է արել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին «խստորեն դատապարտել» Իսրայելի կողմից «անօրինական ագրեսիան» և պահանջել է միջազգային մարմնի կողմից անհապաղ և կոնկրետ միջոցներ ձեռնարկել՝ Իսրայելին պատասխանատվության ենթարկելու և միջազգային խաղաղության և անվտանգության հետագա անկայունացումը կանխելու համար։
Իսրայելը ուրբաթ առավոտյան նախապես պլանավորված և համակարգված մի շարք  հարձակումներ է սկսել՝ թիրախավորելով Իրանի բազմաթիվ քաղաքներ, այդ թվում՝ միջուկային օբյեկտներ և կենսականորեն կարևոր քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ։
Պատվիրակը Իրանի Նաթանզի միջուկային կայանը անվանել է հիմնական թիրախ։
«Այս հանցավոր և վայրենի հարձակումների հետևանքով զոհվել է առնվազն 78 մարդ, այդ թվում՝ բարձրաստիճան զինվորականներ և անմեղ քաղաքացիական անձինք, որոնց թվում են կանայք և երեխաներ, իսկ ավելի քան 320-ը վիրավորվել են», – ասել է նա ներկաներին։
Իրավանին վերջին հարվածները որակել է որպես ահաբեկչական գործողություններ և կանխամտածված կոտորած, որոնք խախտում են միջազգային իրավունքը։
Դեսպանը քննադատել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին և ՄԱԿ-ի միջուկային գործակալությանը Իրանի կողմից իր միջուկային օբյեկտների նկատմամբ Իսրայելի սպառնալիքների վերաբերյալ բազմիցս նախազգուշացումներին ի պատասխան անգործության համար՝ մեղադրելով նրանց Իսրայելի ագրեսիան սրելու և կարմիր գծերը հատելու խրախուսելու մեջ։
Իրավանին ընդգծել է պահպանվող միջուկային օբյեկտների վրա հարձակումների հնարավոր աղետալի ռադիոլոգիական հետևանքները՝ զգուշացնելով, որ հետևանքները կարող են տարածվել Իրանի սահմաններից շատ ավելի հեռու։
Ի դեպ նշենք, որ Միջուկային և ռադիացիոն անվտանգության գիտատեխնիկական կենտրոնի մասնագետները Սյունիքի մարզում ռադիոակտիվ ֆոնի չափումներ են իրականացրել։ Չափումները կատարվել են մի շարք բնակավայրերում, այդ թվում՝ Մեղրի, Ագարակ և Քաջարան համայնքներում։  Նշվել է, որ այս պահին Հայաստանի հարավային շրջաններում բնական ռադիոակտիվ ֆոնի որևէ փոփոխություն չի արձանագրվել։
Ամիր Սաիդ Իրավանին ասել է, որ Իսրայելի ագրեսիան նաև խախտել է Իրաքի ինքնիշխանությունը, որի օդային տարածքը օգտագործվել է ագրեսիայի համար, և ՄԱԿ-ում Իրաքի մշտական ​​​​ներկայացուցչությունը պաշտոնապես բողոքարկել է խախտումը։
Դեսպանը Միացյալ Նահանգներին պատասխանատու է համարել Իսրայելի հարվածները հնարավոր դարձնելու համար՝ հղում անելով Վաշինգտոնի հետախուզական, քաղաքական աջակցությանը և զենքի փոխանցումներին։
«Միացյալ Նահանգների մեղսակցությունն այս ահաբեկչական գործողություններին անհերքելի է», – ասել է նա։
Իրանը վերահաստատել է ինքնապաշտպանության իր իրավունքը՝ համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածի։
Հիշեցնելով Անվտանգության խորհրդի 487 (1981) բանաձևը, որը դատապարտում էր Իսրայելի նախորդ հարձակումը Իրաքի Օսիրակի միջուկային ռեակտորի վրա, Իրավանին կոչ է արել խորհրդին պահպանել միջազգային իրավունքը և պատասխանատվության ենթարկել Իսրայելին։ Նա ընդգծել է, որ տասնամյակների անգործությունը և երկակի չափանիշները խրախուսել են Իսրայելի ագրեսիվ վարքագիծը։
«Հիմա չգործելու ցանկացած անկարողություն, կնշանակի միջազգային համակարգի փլուզում և կհանգեցնի քաոսի», – զգուշացրել է նա։