Ռուսաստանի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարներ Սերգեյ Լավրովը և Հաքան Ֆիդանը հեռախոսազրույց են ունեցել, որի  ընթացքում քննարկել են հունիսի 2-ին Ստամբուլում նախատեսված Մոսկվայի և Կիևի միջև երկկողմ ուղիղ բանակցությունների հաջորդ փուլի նախապատրաստական ​​աշխատանքները։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Արտաքին քաղաքականության գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են հունիսի 2-ին Ստամբուլում կայանալիք ռուս-ուկրաինական ուղիղ երկկողմ բանակցությունների հաջորդ փուլի նախապատրաստման կազմակերպչական ասպեկտները»,- ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
Մայիսի 28-ին  Լավրովը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանն առաջարկում է Ուկրաինային հունիսի 2-ին Ստամբուլում անցկացնել ուղիղ բանակցությունների երկրորդ փուլ։ Նրա խոսքով՝ Մոսկվան պատրաստել է հուշագիր, որը ներկայացնում է իր դիրքորոշումը «ճգնաժամի արմատական ​​պատճառների հուսալի հաղթահարման բոլոր ասպեկտների վերաբերյալ», որի շուրջ կողմերը համաձայնության էին եկել բանակցությունների առաջին փուլի ընթացքում։ Ուկրաինան պնդում է, որ Ռուսաստանը նախապես հանձնի փաստաթուղթը։