Խորհրդարանը քննարկում է Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը։ Հարցը զեկուցող ՆԳ նախարարի տեղեկալ Արմեն Մկրտչյանն ասաց, որ նախատեսվում է մեքենաների սարքերի գողության դեպքում պատժաչափերի խստացում։ Նրա խոսքով՝ հանցանքը կդիտարկվի միջին ծանրության հանցանք՝ ոչ մեծ ծանրության հանցանքի փոխարեն.
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մեքենաներից գողությունների վերաբերյալ մի քանի հարց ուղղեց փոխանախարարին։ Նա հետաքրքրվեց, թե մեքենայի պետհամարանիշի կամ լուսարձակի գողության համար քանի հոգի է պատասխանատվության ենթարկվել։
«Մեքենաների մակնիշ կա, որ դրանցից ունենալն ինքին դառնում է անեծք, օրինակ՝ Porsche Сayenne-ները։ Եթե ունես այդ մեքենայից, ապա ապոհավագրական ընկերությունները դրանք չեն ապահովագրում, քանի որ, որտեղ էլ կանգնեցնես այդ մեքենան, լուսարձակները գողանալու են»,- նկատեց ԱԺ խոսնակը։
Փոխնախարարն էլ պատասխանեց, որ կատարված հանցագործությունների 30%-ն է բացահայտվել։ Մկրտչյանը նաև նշեց, որ եղել են դեպքեր, երբ ձերբակալվածը մոտ երեք տասնյակ դրվագով նման հանցագործություն է արել։