Ադրբեջանի կողմից Արցախի էթնիկ զտումից և բռնի տեղահանումից մեկուկես տարի անց արցախցիները կանգնած են սոցիալական խնդիրների առաջ։ Կառավարությունն ապրիլի մեկից կրճատել է ֆինանսական աջակցություն ստացող արցախցիների շրջանակը՝ թողնելով միայն առանձին խմբերին։ Արցախցիները ՀՀ կառավարությունից պահանջում են չդադարեցնել այն կամ բարելավել բնակարանային ապահովության պետական ծրագիրը։ Մեկ տարի անց ընդամենը շուրջ հինգ տասնյակ ընտանիք է կարողացել իրացնել այդ ծրագրով հատկացվող հավաստագրերը։
Կան նաև քաղաքական պահանջներ՝ Արցախից տեղահանվածների հավաքական վերադարձը պահել կառավարության, միջազգային ատյանների օրակարգում։ Վարչապետն ասել է՝ Ղարաբաղյան շարժումն ինքը չի շարունակելու։ Իսկ առաջարկվող սոցիալական ծրագրերը, ըստ իշխանության ներկայացուցիչների, կլուծեն պրոբլեմները, ինչի հետ արցախցիները համաձայն չեն։
Factor TV-ում հրավիրել ենք քննարկում այս թեմայով, որին մասնակցում են Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Աննա Ժամակոչյանը, ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Նելլի Դավթյանը, արցախցի քաղաքական գործիչ Հայկ Խանումյանը, ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը, իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանը, Արցախի նախկին օմբուդսմեն Գեղամ Ստեփանյանը։