Հայաստանում Ամերիկայի առևտրի պալատը (ՀԱԱՊ/AmCham) առաջատար բիզնես միավորում է, որի անդամ են հանդիսանում տնտեսության տարբեր ոլորտների ավելի քան 120 կազմակերպություն: Լոբբիստական գործունեության միջոցով պալատը խրախուսում է առողջ բիզնես և ներդրումային միջավայր Հայաստանի տնտեսության բոլոր այն ոլորտներում, որ ներկայացնում են անդամ կազմակերպությունները:
ՀԱԱՊ-ը վստահ է, որ կայուն զարգացող, առողջ տնտեսական, սոցիալական և բնապահպանական համակարգերին համահունչ բիզնեսը կարող է ստեղծել կայուն
տնտեսական արժեք և լուրջ ներդրում ունենալ առողջ էկոհամակարգերի և ամուր համայնքների ստեղծման մեջ:
Այս սկզբունքին հավատարիմ լինելով՝ ՀԱԱՊ-ը ողջունել է Հայաստանի հանքարդյունաբերական ոլորտում պատասխանատու գործելաոճ և միջազգային
չափանիշներ ներդնելու Կառավարության կողմից հայտարարված պատրաստակամությունը: ՀԱԱՊ-ը վստահ է, որ պատասխանատու հանքարդյունաբերությունը՝ հիմնված ICMM, IFC, ՎԶԵԲ և այլ ընդունված միջազգային չափանիշների և կանոնակարգերի վրա, կարող է դառնալ Հայաստանի տնտեսության կայուն ճյուղ:
Ինչպես արդեն նշել էինք, մենք հավատացած ենք, որ ՀԱԱՊ անդամ որոշ կազմակերպություններ, ինչպես օրինակ «Լիդիան Արմենիա»-ն, որի բաժնետերերի
շարքում է ՎԶԵԲ-ը, արդեն իսկ գործում է այս չափանիշներով: Ավելին, պալատը ողջունում է կենսաբազմազանության պաշտպանությանն ուղղված բոլոր ջանքերը և ակնկալում է, որ իր անդամ բոլոր կազմակերպությունները կիրառեն օրենքի բոլոր պահանջները:
ՀԱԱՊ-ը ողջունում է պրոֆեսիոնալ և անկողմնակալ ստուգումները հանքարդյունաբերության ոլորտում՝ միաժամանակ մտահոգություն հայտնելով վերջին
ամիսների որոշ զարգացումների կապակցությամբ:
Մինչ Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավարը հայտարարել է, որ առաջ են եկել «նոր բնապահպանական գործոններ» և հրապարակայնորեն կոչ է արել դադարեցնել ծրագրի աշխատանքները, Բնապահպանության նախարարը հերքել է նման գործոնների հայտնաբերման փաստը:
Կարծում ենք, որ խիստ կարևոր է զերծ մնալանհերքելի գիտական հիմք չունեցող այնպիսի հապշտապ հայտարարություններից, որոնք կարող ենք հակասական ազդակներ ուղարկել շուկա:
ՀԱԱՊ-ը նաև մտահոգություն է հայտնում, որ Ամուլսար տանող ճանապարհները փակ են արդեն ավելի քան երեք ամիս և «Լիդիան Արմենիա»-ն զրկված է գործելու օրինական իրավունքից: Հանքարդյունաբերության ոլորտի շուրջ անհանգստությունը լիովին հասկանալի է, սակայն ՀԱԱՊ-ն ակնկալում է, որ այդ մտահոգություններին լուծումներ կտրվեն օրինական ճանապարհով և արդար ու պրոֆեսիոնալ միջոցներով: Մենք նաև ակնկալում ենք, որ նույն չափանիշներն արդար և հավասար կերպով կկիրառվեն ոլորտիբոլոր կազմակերպությունների հանդեպ:
Որպես բիզնես միավորում, ՀԱԱՊ-ը ցանկանում է Հայաստանում տեսնել պատասխանատու և կայունության սկզբունքներին հավատարիմ
հանքարդյունաբերության ոլորտ: Այս առումով հավասար դաշտը և օրենքի թափանցիկ,կանխատեսելի և անկողմնակալ կիրարկումը կարևորագույն նշանակություն ունի: