Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության վերականգնումը և ադրբեջանական տարածքների օկուպացիայից ազատագրումը նոր հնարավորություններ են ստեղծում տնտեսական համագործակցության համար ավելի լայն աշխարհագրությունում։ Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն  Բայրամովը Անկարայում Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Ուզբեկստանի միջև եռակողմ ձևաչափի երկրորդ հանդիպման արդյունքներով կայացած մամուլի ասուլիսում, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Նա նշել է, որ հենց այս տարածաշրջանով է անցնում Մերձավոր Արևելք-Արևմուտք միջանցքի նոր զարկերակը, և դրա մեծ հեռանկարներն ակնհայտ են։
Բայրամովը կարևորել է նաև Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի շուրջ աշխատանքների ավարտը և հերթական անգամ ադրբեջանական քարոզչական թեզերը ներկայացրել։ Նա ասել է, թե «մտահոգիչ են Հայաստանի Սահմանադրության և այլ իրավական ակտերում Ադրբեջանի նկատմամբ պահպանվող տարածքային պահանջները և ռևանշիստական ​​միտումները անհանգստություն են առաջացնում»։