Ադրբեջանի պետական նավթային «SOCAR» ընկերության Բաթումիի մասնաճյուղի  շուրջ 200 աշխատակիցներ գործադուլ են հայտարարել։ Նրանք պահանջում են աշխատավարձի բարձրացում, հայտնում է վրացական Batumelebi-ն։
Գործադուլ են անում տարբեր ծառայությունների աշխատակիցներ։ Նրանց խոսքով՝ տարիներ շարունակ իրենք ստանում են չնչին աշխատավարձեր, ինչն անհամաչափ է իրենց ծանրաբեռնվածությանը։ Բողոքավորները պատմել են, որ 10 օր առաջ դիմել են ղեկավարությանը աշխատավարձերի բարձրացման համար, սակայն մերժում են ստացել՝ նշելով, որ աշխատավարձը սահմանվում է Պետական ​​ծառայողների ազգային խորհրդի որոշմամբ, և մինչև 2028 թվականը չեն կարող այն բարձրացնել։
SOCAR-ի աշխատակիցները հայտնել են, որ իրենց սպառնացել են և ասել, որ կտուգանեն: Նրանց խոսքով՝ օրեցօր բաժանորդների թիվն ավելանում է, սակայն աշխատավարձերը  չեն  բարձրացնում։
Գործադուլավորներն ասել են, որ եթե SOCAR-ը չբարձրացնի իրենց աշխատավարձերը, գործադուլը չի ​​ավարտվի։
«Բոլորս՝ 200-250 հոգի, պայմանավորվել ենք գործադուլ անել ու դադարեցնել աշխատանքը։ Մեր կատարած ամբողջ աշխատանքի դիմաց փոխհատուցումը պետք է լինի առնվազն 1500 լարի»,- ասել է աշխատակիցներից մեկը։
Վրաստանի SOCAR-ը տարածած հայտարարության մեջ նշել է, որ պետք է խորհրդակցություններ անցկացվեն կարգավորող մարմնի հետ, թե ինչպես կարելի է վերանայել աշխատավարձերի չափը։ Ընկերությունից հայտնել են, որ Պետական ​​ծառայողների ազգային խորհուրդը սակագինը սահմանելիս ստեղծում է աշխատավարձի ֆոնդ, և այդ սակագինը վերանայվում է 5 տարին մեկ։ Այս հնգամյակի վերջնաժամկետը 2028 թվականն է։