Ալիևը Բաքու վերադառնալուն պես ավիաաղետի հետ կապված խորհրդակցություն է անցկացրել․ Ադրբեջանի պատվիրակություն է ուղարկվել Ղազախստան
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Բաքվի օդանավակայանում վայրէջքից անմիջապես հետո խորհրդակցություն է անցկացրել Ղազախստանի Ակտաու քաղաքի մոտ AZAL-ին (Ադրբեջանական ավիաուղիներ) պատկանող մարդատար ինքնաթիռի կործանման հետ կապված։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ալիևը ինքնաթիռի կործանման պատճառով ՌԴ-ից շտապ վերադառնում է Բաքու։Ադրբեջանի նախագահը նաև հեռախոսազրույց էր ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ ու հայտնել, որ չի մասնակցի Սանկտ Պետերբուրգում ԱՊՀ անդամ երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին։
Միաժամանակ, տեղական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ, Ալիևի հանձնարարակով  երկրի պետական ​​կառույցների ներկայացուցիչները մեկնել են Ղազախստան՝ հետաքննելու օդանավի վթարը։
Հիշեցնենք, որ Բաքվից Գրոզնի թռչող ադրբեջանական ավիաուղիների օդանավը կործանվել է դեկտեմբերի 25-ի առավոտյան Ղազախստանի Ակտաու քաղաքի մոտ։ Ըստ վերջին տեղեկությունների՝ 32 մարդ ողջ է մնացել։