Ադրբեջանի կառավարությունը որոշել է 2025 թվականին պաշտպանության և ազգային անվտանգության համար բյուջեի ծախսերը հասցնել 8 միլիարդ 555 միլիոն մանաթի՝ 5 մլրդ դոլարի։ Սա կազմում է 8 մլրդ 396 մլն մանաթ՝ նախորդ տարվա 7,126 մլրդ մանաթի դիմաց։ Այս մասին Միլլի Մեջլիսի այսօրվա լիագումար նիստում ասել է Ադրբեջանի ֆինանսների նախարար Սամիր Շարիֆովը «2025 թվականի պետական ​​բյուջեի մասին» օրինագծի երրորդ ընթերցման քննարկման ժամանակ, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Նրա խոսքով՝ երկրորդ ընթերցումից հետո կառավարությունը մի շարք իրավաբանական անձանց առաջարկել է իրենց ծախսերն ապահովել ոչ թե պետբյուջեի, այլ սեփական եկամուտների հաշվին՝ մոբիլիզացնելով լրացուցիչ եկամուտների ներուժը։ Շարիֆովն ասել է, որ արդյունքում կազատվի շուրջ 159 մլն մանաթի չափով գումար, որը կուղղվի Ադրբեջանի պաշտպանության և ազգային անվտանգության ամրապնդման միջոցառումների լրացուցիչ ֆինանսական աջակցությանը։
«Այսպիսով, 2025 թվականի պետբյուջեով նախատեսված պաշտպանության և ազգային անվտանգության ծախսերի ընդհանուր ծավալը կկազմի 8 միլիարդ 555 միլիոն մանաթ»,- հայտարարել է Շարիֆովը։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ խորհրդարանն ընդունել է պետական ​​բյուջեն։ Ըստ այդմ՝ եկամուտները 2025 թվականին կկազմեն 38 միլիարդ 356 միլիոն մանաթ (22,56 միլիարդ դոլար), ծախսերը կանխատեսվում են 41 մլրդ 407,6 մլն մանաթ (24,35 մլրդ դոլար): Սպասվում է, որ բյուջեի դեֆիցիտը կկազմի 3,05 մլրդ մանաթ (1,8 մլրդ դոլար)։
Հավելենք, որ ավելի վաղ տեղական լրատվականները հայտնել էին, որ պաշտպանության և ազգային անվտանգության ծախսերը կազմելու են 8,396,297,596․0 մանաթ (շուրջ 5 մլրդ դոլար)։
Մինչ այդ, ադրբեջանական աղբյուրները հայտնել էին, որ երկիրը զգալիորեն կրճատելու է պաշտպանության և անվտանգության ծախսերը՝ գրեթե 7%-ով, և որ Ադրբեջանի 2025 թվականի պետբյուջեի նախագծում այդ կարիքների համար նախատեսվում է հատկացնել 6 մլրդ 658,3 մլն մանաթ (ներկա փոխարժեքով՝ 3,9 մլրդ դոլար) կամ բոլոր ծախսերի 16,8 տոկոսը։