Ադրբեջանը զգալիորեն կրճատելու է պաշտպանության և անվտանգության ծախսերը՝ գրեթե 7%-ով։ Ադրբեջանի 2025 թվականի պետական բյուջեի նախագծում այդ կարիքների համար նախատեսվում է հատկացնել 6 մլրդ 658,3 մլն մանաթ (ներկա փոխարժեքով՝ 3,9 մլրդ դոլար) կամ բոլոր ծախսերի 16,8 տոկոսը։ Այս մասին ասվում է երկրի Ֆինանսների նախարարության հայտարարության մեջ։
Տեղական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ 2024 թվականի բյուջեում այս ոլորտում ծախսերը նախատեսված են 7 միլիարդ 126,3 միլիոն մանաթի (մոտ 4,2 միլիարդ դոլար) կամ բյուջեի բոլոր ծախսերի 17,9 տոկոսի չափով։
2023-ին պաշտպանության և ազգային անվտանգության համար բյուջեի փաստացի ծախսերը կազմել են 5 միլիարդ 854,8 միլիոն մանաթ (մոտ 3,45 միլիարդ դոլար) կամ պետական ​​բյուջեի բոլոր ծախսերի 16,1 տոկոսը։
Ընդհանուր առմամբ, 2025 թվականին Ադրբեջանի պետական ​​բյուջեի եկամուտները կանխատեսվում են 36 միլիարդ 616 միլիոն մանաթ, իսկ ծախսերը՝ 39 միլիարդ 667,6 միլիոն մանաթ: 2025-ի համար ադրբեջանական նավթի բյուջետային գինը կազմելու է 70 դոլար։ Պետբյուջեում այդ տարվա համար նավթի գինը սահմանված է 75 դոլարի սահմաններում։