Ադրբեջանում առաջարկվում է զորակոչի տարիքի վերին շեմը 35-ից նվազեցնել 30-ի։ Սա արտացոլված է «Զինվորական պարտականությունների և զինվորական ծառայության մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխություններում, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Գործող օրենքի համաձայն՝ զինակոչիկները 18-ից 35 տարեկան Ադրբեջանի քաղաքացիներն են, որոնք անցել են կամ պետք է անցնեն նախնական զինվորական հաշվառում և չեն անցել զինվորական ծառայություն։ Փոփոխություններով առաջարկվում է տարիքային շեմը նվազեցնել՝ հասցնելով 30 տարեկանի։
Նշվում է, որ զորակոչիկները, որոնք տարկետման իրավունքը կորցրել են, ինչպես նաև տարկետման իրավունք չունեցող կամ սույն օրենքով նախատեսված հիմքերը չունեցող զորակոչիկները, որոնք նշված ժամկետում չեն զորակոչվել զինվորական ծառայության և մինչև 35 տարին լրանալը պետք է զորակոչվեին, ապա այժմ, ըստ փոփոխության, նման անձինք կզորակոչվեն մինչև 30 տարեկանը։