Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է տրանսպորտի և ճանապարհային անվտանգության նախարար Միրի Ռեգևին։  Հանդիպմանն ընդգծվել է Բաքվում անցկացված COP29-ի կարևորությունը, նշվել է, որ այդ միջոցառումը կարևոր է կլիմայի փոփոխության հետ կապված հարցերի քննարկման տեսանկյունից։ Ռեգևը շնորհավորել է COP29-ի բարձր մակարդակի կազմակերպման կապակցությամբ։ Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել երկկողմ հարաբերությունների վերաբերյալ։
Նշենք, որ Իսրայելի նախագահ Հերցոգի այցը Բաքու նախատեսված էր նոյեմբերի 19-ին։ Սակայն նոյեմբերի 16-ին Իսրայելի նախագահի գրասենյակը հայտնել էր, որ «իրավիճակը գնահատելուց հետո և անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ նախագահը որոշել է չեղարկել մասնակցությունը Ադրբեջանում կայանալիք կլիմայական համաժողովին»:
Օրերս էլ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հաստատեց՝ Անկարան է արգելափակել COP29-ին մասնակցելու համար Բաքու մեկնող Իսրայելի նախագահի թռիչքը։
«Նախ՝ մենք խզել ենք առևտրային հարաբերություններն Իսրայելի հետ։ Ինչ վերաբերում է Իսրայելի նախագահի՝ COP29 գագաթնաժողովին Ադրբեջան մեկնելու հարցին, մենք նրան թույլ չենք տվել օգտագործել մեր երկրի օդային տարածքը։ Կան շատ տարբեր երթուղիներ, տարբեր հնարավորություններ, մենք ասել ենք՝ օգտվեք այդ հնարավորություններից»,- հայտարարել էր Էրդողանը։