Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը ողջունել է Միջազգային քրեական դատարանի որոշումը Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի և պաշտպանության նախկին նախարար Յոավ Գալանտի կալանավորման օրդեր տրամադրելու մասին՝ այդ քայլը որակելով որպես «արդարության իրականացման առումով խոստումնալից»։
«Նեթանյահուի և Գալանտի նկատմամբ Միջազգային քրեական դատարանի կողմից հայտարարված կալանավորման օրդերը խոստումնալից է արդարադատության իրականացման առումով։ Այս որոշումը չափազանց կարևոր քայլ է պաղեստինցիների դեմ ցեղասպանություն իրականացրած իսրայելցի պաշտոնյաներին պատասխանատվության ենթարկելու առումով»,- գրել է Ֆիդանը X-ի իր միկրոբլոգում՝ հավելելով․
«Մենք կշարունակենք աշխատել միջազգային իրավունքի իրագործման ուղղությամբ՝ իր բոլոր ինստիտուտներով և ցեղասպանությունը պատժելու կանոններով: Սա մեր պարտավորությունն է ոչ միայն սպանված պաղեստինցիների, այլև բոլոր ճնշված ազգերի և ապագա սերունդների հանդեպ»։
Հիշեցնենք, որ ՄԱԿ-ի Միջազգային քրեական դատարանը Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին,  պաշտպանության նախկին նախարար Յոավ Գալանտին  և ՀԱՄԱՍ-ի ռազմական ղեկավար Մուհամեդ Դեյֆին կալանավորելու օրդեր է տվել՝  մեղավոր ճանաչելով ռազմական հանցագործությունների և մարդկության դեմ կատարած հանցագործությունների մեջ։