Փարիզի դատախազությունը պահանջում է «Ազգային միավորում» ծայրահեղ աջ կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Մարին Լը Պենին դատապարտել 5 տարվա ազատազրկման, որից երեքը՝ պայմանական, կապված Եվրախորհրդարանի միջոցների օգտագործման ոչ պատշաճ հետաքննության գործի հետ, գրում է BFMTV-ն, որին վկայակոչում է DW-ի ռուսական ծառայությունը։
Եթե դատարանը համաձայնի մեղադրանքների հետ, 56-ամյա Լը Պենը չի կարողանա մասնակցել 2027 թվականին կայանալիք Ֆրանսիայի նախագահական ընտրություններին, քանի որ նրան կարգելեն նույն ժամկետով պետական ​​պաշտոններ զբաղեցնել։ Դատախազները նաև պնդում են, որ կուսակցությունը տուգանվի երկու միլիոն եվրոյով։
Նախկինում աջ քաղաքական գործիչն արդեն դատապարտվել էր 330 հազար եվրո տուգանքի, որը պետք է վճարվեր Եվրախորհրդարանին։ Դատախազությունը պահանջում էր անհապաղ ուժի մեջ մտցնել պետական ​​պաշտոններ զբաղեցնելու արգելքը, նույնիսկ եթե փաստաբանները վերաքննիչ բողոք ներկայացնեն։
Ինքը՝ Լը Պենը, մեղադրել է դատախազներին «ֆրանսիացիներին իրենց ցանկությամբ քվեարկելու հնարավորությունից զրկելու» մեջ։
«Ես բացարձակ զգացողություն չունեմ, որ թույլ եմ տվել ամենափոքր խախտումը կամ ամենափոքր անօրինական գործողությունը»,- ասել է նա։
Լը Պենի ղեկավարած կուսակցության նկատմամբ գործը Փարիզի դատարանում սկսվել է սեպտեմբերի 30-ին։ Լը Պենը և կուսակցական ավելի քան 20 ներկայացուցիչներ մեղադրվում են ԵՄ-ի միջոցները յուրացնելու և կուսակցության գաղտնի ֆինանսավորման մեջ։ Այս մեղադրանքով առավելագույն պատիժը մինչև տասը տարվա ազատազրկումն է։ Ընդհանուր վնասը գնահատվում է գրեթե 7 միլիոն եվրո։