Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Բաքվում անցկացվող ՄԱԿ-ի  կլիմայական COP29 համաժողովի երկրների առաջնորդների գագաթնաժողովի բացմանն ունեցած ելույթում հերթական անգամ ադրբեջանական կեղծ քարոզչական թեզերն է ներկայացրել։ Նա, մասնավորապես, Հայաստանին մեղադրել է «30 տարի Ադրբեջանի 20 տոկոսի օկուպացիայի ու 1 մլն ադրբեջանցիների էթնիկ զտման մեջ»՝ արդարացնելով 2020 թվականին Արցախի դեմ սանձազերծած 44-օրյա պատերազմն ու դրան հաջորդած 2023 թվականի Արցախի էթնիկ զտումը։
«4 տարի առաջ մենք տոնեցինք մեր պատմական հաղթանակը Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմում։ Մեկ տարի առաջ մենք ամբողջովին վերականգնեցինք մեր ինքնիշխանությունը՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության, միջազգային իրավունքին, ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձևերին համապատասխան։ Մենք ինքներս իրականացրեցինք այդ բանաձևերը՝ վերականգնելով միջազգային իրավունքը, արդարությունը և վերջ դնելով հայկական օկուպացիային»,- հայտարարել է Ալիևը։