«Ժամը 12:00-ի տվյալներով՝ ընտրություններին ընտրողների մասնակցությունը 22,22 տոկոս է, ընտրատեղամասեր են եկել 324 270 ընտրող»,- հայտնում է Վրաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը։
Գործակալության տվյալներով՝ ամենաբարձր մասնակցությունը գրանցվել է Ռաճա-Լեչխումում՝ 31,15%, իսկ ամենացածրը՝ Աջարիայում՝ 19,83%։
Տոկոսային բաշխվածությունն ըստ շրջանների հետևյալն է՝ Թբիլիսի՝ 23,18%, Կախեթի՝ 23,89%, Մցխեթա-Մթիանեթի՝ 23,53%, Քվեմո Քարթլի՝ 21,86%, Սամցխե-Ջավախքի՝ 22,04%, Իմերեթի՝ 22,01%, Գուրիա՝ 21%։
Բացի այդ, ԿԸՀ տվյալներով, 2012 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին ժամը 12:00-ի դրությամբ ընտրողների մասնակցությունը կազմել է 25,88%, 2016 թվականին՝ 19,81%, իսկ 2020 թվականին՝ 19,41%:
Տեղեկացնենք, որ Վրաստանում անցկացվում են խորհրդարանական ընտրություններ, հոկտեմբերի 26-ին կայանալիք ընտրություններին ընտրողների ընդհանուր թիվը 3 508 294 է։ Երկրի ողջ տարածքում Վրաստանում բացվել է 3 044 շրջան, այդ թվում՝ բացառիկ դեպքերում ստեղծված 13 շրջաններ, որոնցից 12-ը գտնվում են քրեակատարողական հիմնարկներում, իսկ մեկը՝ հոգեկան առողջության կենտրոնում։