Ազգային Ժողովի ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը կարծում է, որ Հայաստանի իշխանությունը շտապողականություն է ցուցաբերում Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հարցում: Ըստ նրա՝ իշխանությունը ցանկանում է «այդ թուղթը, որպեսզի համայն հայությանը ցույց տա, որ ստացել են իրենց խոստացած խաղաղության դարաշրջանը»: Ընդդիմադիր պատգամավորը կարծում է, որ դրանից հետո իշխանությունը կփորձի ճշտել նոր ընտրությունների գնալու ժամանակացույցը: «Եթե գա հերթական ընտրությունների ժամանակը, և դա տեղի ունեցած չլինի, ամբողջությամբ ձախողված է լինելու այս իշխանությունների թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին քաղաքականությունը»,- տեսակետ հայտնեց պատգամավորը: Պատգամավորը Ադրբեջանի կողմից չի տեսնում մինչև տարեվերջ խաղաղության պայմանագիր կնքելու ցանկություն: Նրա կարծիքով՝ Ադրբեջանն ու Թուրքիան այդ հարցում շտապողականություն չեն ցուցաբերում, քանի որ համարում են, որ կարող են առանց այդ փաստաթղթի՝ ուժի կիրառման միջոցով ստանալ իրենց ուզածը։