Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանն ու Ֆրանսիայի նախագահ Էմանունել Մակրոնը հեռախոսազրույցում քննարկել են  «իսրայելական ռեժիմի պատերազմի ֆոնին Լիբանանում հրադադարի հասնելու ուղիները», հաղորդում է իրանական Mehr գործակալությունը։
Հեռախոսազրույցում Փեզեշքիանն ասել է, որ «Իրանը միշտ ցանկացել է անվտանգ տարածաշրջան՝ հեռու պատերազմներից և ողջունել հրադադարը, պատերազմի ու հակամարտությունների դադարեցումը, մինչդեռ սիոնիստները ցույց են տվել, որ ուշադրություն չեն դարձնում ոչ մի հումանիտար շրջանակի ու միջազգային օրենքների և սաստկացնում են իրենց հանցագործությունները»։
«Իրանը կողջունի և կաջակցի տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն ստեղծելու ցանկացած առաջարկ։ Մենք կոչ ենք անում Ֆրանսիային միանալ եվրոպական երկրների ջանքերին՝ ստիպելու սիոնիստական ռեժիմին դադարեցնել ցեղասպանությունն ու հանցագործությունները Գազայում և Լիբանանում։ Մենք դրական ենք գնահատում Ֆրանսիայի կառավարության վերջին դիրքորոշումները՝ Լիբանանում սիոնիստական ​​ռեժիմի գործողությունները դատապարտելու և այդ ռեժիմին զենքի ուղարկումը դադարեցնելու կոչերի վերաբերյալ»,- ասել է Իրանի նախագահը։