Ալիևի ներկայացուցիչը հայտարարել է, թե ՀՀ-ն խաղաղության պայմանագրի կնքման առաջարկներով, իբր, «թոզ է փչում» միջազգային հանրության աչքերին
Մոտ ապագայում խաղաղության համաձայնագրի նախագծի անավարտ տեքստը ստորագրելու՝ Հայաստանի համառ առաջարկները միջազգային հանրության աչքերին «թոզ  փչելու և նրա իրական մտադրությունները թաքցնելու փորձ են»։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը TV Berlin-ին տված հարցազրույցում։
Նա ասել է, թե, իբր, «առանց Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Հայաստանի շարունակական տարածքային պահանջների արդյունավետ և հրատապ լուծման, որն առաջին հերթին արտացոլված է ՀՀ գործող Սահմանադրության մեջ, անհնար կլինի վերացնել հայ-ադրբեջանական առճակատման առանցքային պատճառը»։
«Ըստ այդմ, անհնարին կլինի հասնել տևական, վստահելի և անշրջելի խաղաղության երկու երկրների միջև: Այսպիսով, գնդակն այսօր հայկական կողմում է, և մենք հույս ունենք, որ Հայաստանը բաց չի թողնի պատմական հնարավորությունը՝ մեկընդմիշտ շրջելու մեր հարաբերությունների ողբերգական էջը։ Ադրբեջանի համար ակնհայտորեն անիրատեսական, հետևաբար՝ անընդունելի առաջարկներ ներկայացնելը մի կողմից բանակցային գործընթացը ձգձգելու և ժամանակ շահելու փորձ է, մյուս կողմից՝ բոլորի կողմից ակնկալվող արդյունքի բացակայության պատասխանատվությունն Ադրբեջանի ուսերին գցելու բավականին պարզունակ փորձ։ Եթե ​​սրան գումարենք Հայաստանի կողմից իր դաշնակիցների ու հովանավորների օգնությամբ ակտիվորեն վարվող ռազմականացման կուրսը, ինչպես նաև դիվանագիտական ​​առճակատման շարունակումը միջազգային տարբեր հարթակներում, ապա ակնհայտ է դառնում, որ Հայաստանն իրականում արհեստականորեն ձգձգում է կարգավորման գործընթացը, և դրա ավարտը հայկական կողմի համար առաջնային չէ»,- ասել է Ամիրբեկովը։
Ռազմական հզորացումը թիվ մեկ առաջանահերթություն հռչակացած երկրի պաշտոնյան նաև դժգոհել է, որ «վերջերս արագացված տնտեսական, դիվանագիտական, ֆինանսական և ռազմական աջակցությամբ Հայաստանը, մի կողմից, արդեն մղվել է յուրատեսակ «հարմարավետության գոտի», և դա զրկել է նրան բանակցային գործընթացին լուրջ մասնակցությունը շարունակելու ցանկացած դրդապատճառից»։